0

İşsizlik maaşı nasıl alınır 2019 yılı içerisindeki tüm detay ve gelişmeleri sizlere iletelim. İşsizlik maaşı alma şartları ve işsizlik maaşının kaç ay alabileceğiniz detaylarını da yazımızda bulabileceksiniz.

Öncelikle işsizlik maaşı alabilmeniz için kendi isteğiniz dışında işten çıkarılmış olmanız gerekiyor. Kendi rızanız ile işten çıkarsanız bu maaştan yararlanamazsınız. İşsizlik maaşından faydalanmak istiyorsanız işten çıkış belgeniz verildikten 30 gün içerisinde 81 il içerisinde bulunan İŞ-KUR’a başvuru yapması gerekmektedir. Buradan en önemli nokta işten çıkarıldığınız da 30 gün içinde başvuru yapmanızdır. 30 günü geçmemesi gerekiyor.  Başvuru sonrası hesaplamalar yapılarak hak ettiğiniz maaşı alabilirsiniz. 30 günü geçirdiğiniz durumlarda hak ettiğiniz maaşınız da düşecektir.

Size en yakın İŞKUR’a giderek başvurunuzu yapabilir veya İŞKUR resmi sayfasından başvuru yapabilirsiniz. Buna ek olarak e devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT üzerinden alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

İşsizlik maaşı ne kadar 2019 yılı içerisinde en çok merak edilen konulardan birisiydi. İşsizlik maaşı fiyatları açıklandı. İşsizlik maaşı çalıştığımız primlere bağlı olarak verilmektedir. 2019 yılı içerisinde en yüksek işsizlik maaşı 2.031,99 Türk Lirası olmuştur. En düşük işsizlik maaşı da 1.015 ,59 Türk Lirası olarak açıklandı.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2019

İşsizlik maaşı alabilmeniz için bazı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşından faydalanabilmek için kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten çıkarılmış olmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı alma şartları 2019 arasında işten ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olmanız gerekiyor.

Hizmet akdinin feshinden son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortanızı ödemiş olmanız gerekmektedir. İşsiz kaldığınız anda 30 gn içinde en yakın İŞ-KUR birime giderek başvuru yapmanız veya elektronik ortam yani İnternet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.  İşi olmayan kişilerin bu şartları yerine getirmesiyle birlikte işsizlik maaşından yararlanabilirler.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2019

İşsizlik maaşı alacak kişinin maaşı belirlemesi sigorta primleri aracılığı ile oluyor. Sigorta priminiz yüksekse daha yüksek fiyatlarda işsizlik maaşı alabiliriz. Sigortanızın son dört ayık prime esas kazanları dikkate alınarak hesaplanıp, günlük ortalama brüt kazancının kırkı olarak hesaplanmaktadır.  Hesaplanan ödenek miktarı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçmemektedir. İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2019 sorusunun detaylarını sizlere iletelim.

İşsizlik maaşı, işinizin feshinden önceki son 3 yıl içerisindeki sigorta pirimi maaşınızı belirlemektedir. Prim günü arttık arttıkça  maaş sürenizde artmaktadır. Yani İŞ-KUR üzerinden alacağız maaş süresi priminize bağlı olarak artacaktır.

  • Bir iş yerinde 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün işsizlik maaşı verilmektedir.
  • 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik primini ödeyen kişilere verilen işsizlik maaşı süresi 240 gündür.
  • 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik primi ödemiş olan kişilere 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşı bilgisini sizler iletmiş olduk. Aklınıza takılacak tüm soruları yorumlarda bizlere iletebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir