0

Banka kartlarımız veya hesaplarımız üzerinden ATM aracılığı ile pek çok işlem yapabiliyoruz. Bu işlemlerin bazılarında ücret alınıyor. Özellikle bir bankanın kredi kartını veya banka kartını başka bir başkanın ATM’i üzerinden kullandığımızda işlem ücreti alınmaktadır. Bu konuya istinaden araştırılan işlem ücreti almayan atm bilgilerini sizlere iletmek istedik.

İşlem Ücreti Almayan Banka

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, bu bankalara ait tüm ATM işlemlerinde banka tarafından belirlenen işlem limitleri dahilinde hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Bankaların ortak yapmış olduğu açıklamaya istinaden banka müşterilerinin bir banka ATM’sini kullanarak kendi hesabı veya kredi kartına ilişkin nakit işlemlerin gerçekleştirebileceği “Ortak ATM Sistemi” 2009 yılından beri uygulanmaktadır.

Bu bankalar dışında mevcut sistemde işlem yapmak için ATM kullanan tüketiciler aldıkları hizmet karşılığında komisyon ve masraf ücreti ödemektedir. İşlem masrafı veya komisyona tabi tutulması nedeniyle ATM sisteminden kişiler yeterli düzeyde yararlanamıyor. Bankaların kullandığı ATM’lerin ithalat yoluyla edinebildiği için ve bir ATM maliyetinin ortalama 20 bin avro olduğunu belirtmek isteriz. Bu maliyette göz önüne alındığında bu bedellerin Türkiye’nin dış ticaret açığına olumsuz etkileri olmaktadır. 4 Nisan 2018’de imzalanan protokol ile Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bir araya gelerek ücretsik ortak atm kullanımı hayata geçirdiler.

Bu bankaların ATM’lerini kullanarak işlem ücreti olmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İşlem Ücreti Almayan Banka 
İşlem Ücreti Almayan Banka

İşlem Ücreti İadesi 2019

Banka hesabı olan kişiler Ticaret Bakanlığından gelen bilgiye göre bankaların aldığı hesap işletim ücretinin yasal dayanağı olmadığı için geçmişe dönük 10 yıllık ücreti iade alabiliyorsunuz.

İşlem ücreti iadesi istemiyle açılan davada 06 Şubat 2018 tarihli karar ile hesap sayısına bağlı olmadan müşteri bazında hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilmesi ilişkin düzenlemenin 6205 sayılı kanuna aykırı olması nedeniyle iptal kararı alındı. Bu alınan kararla kişilerden alınan hesap işletim ücreti’nin yasal dayanağı ortadan kalmıştır. Bankaya iade talebinde bulunmanız, ücretin iade edilmemesi drumunda ispatlayıcı bilgi ve belgeleri toplayıp (dekont, hesap ekstresi özeti vb.) uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru dilekçesi ile şahsen gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Avukat aracılığı ile veya e-devlet üzerinden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr adresli internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

İşletim ücreti iadesi için sizlere örnek dilekçe bilgisini iletiyoruz.

Hesap İşletim ücreti Dilekçesi

Bu dilekçe gibi dilekçenizi yapıp tüketici haklarına başvuru da bulunabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir