İslami Bankacılık Nedir? Avantajları Nelerdir?

tarafından
158
İslami Bankacılık Nedir? Avantajları Nelerdir?

İslami Bankacılık hakkında merak edilen tüm soruları ilgili yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde faizi haram olarak gören kişilerin sıklıkla kullanmaya başladığı İslami Bankacılık hakkında detayları ileteceğiz.

İslami Bankacılık Nedir?

İslami Bankacılık nedir sorusunu sizler için detaylandırmak istiyoruz. 1970’li yıllardan sonraki gelen süre içerisinde petrol fiyatlarında yaşanan artışın ve kazanılan sermayelerin yükselmesinin sebebi  Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, İran ve Umman ülkeleri başta olmak üzere neden olduğu kişiler tarafından söylenmektedir. Sermayelerin değerlendirilmek istemesi nedeniyle finans yöntemleri ortaya çıkmıştır. Böylece İslami Bankacılık kurulup faizsiz banka sistemi getirilmiş, faiz konusunda gerekli hassasiyetleri olan kişilerin kullanması amaçlanmıştır. İslami Bankacılığa yatırılan yatırımlar ekonomi alanlarında değerlendirilip, ekonomiden gelen paralardan kazanç payı alınmaktadır. Kısaca para illegal yollardan değil de, ekonomik alanda değerlendirilmektedir.
Yatıran paralarda kazanç elde etmenin yanı sıra zarar edilmesi durumunda da kişiler ortak sayılır. Faiz sistemine karşı olan kişiler İslami bankacılığı rahatlıkla tercih edebilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”363″]

İslami Bankacılık Nedir? Nasıl Çalışır?

Bankacılık sektörü içerisinde İslami Bankacılık da bulunmaktadır. Bankacılık sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Her bankanın birbirinden farklı amacı ve müşterilerine sunmuş olduğu çeşitli hizmetler vardır. Her vatandaşın bankalar hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bu bilgiler sayesinde çeşitli avantajlardan yararlanıp, ihtiyaçlarımızı gidebiliriz. İhtiyaçlarına en uygun bankayı seçerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Bu sebeplerden ötürü sizlere bankacılık türleri nelerdir şeklinde aramalar yapıyor olmanız ve bu konuda bilgi edinmeniz oldukça önemlidir.

İslami Bankacılığı kimler kullanır veya tercih eder diye soracak olursanız eğer faizi sevmeyen, faizin haram olduğunu düşünen kişiler tarafından genelde tercih edilmektedir.  Ülkemizin İslamiyeti benimseyip, İslam dininde faizin haram olması, İslami bankacılığın kurulmasında en büyük etken olmuştur.

İslami Bankacılık Nasıl Çalışıyor?

Müslüman ülke olarak İslami bankacılık Türkiye’de henüz fazla kullanılmamaktadır. Gün geçtikçe faize karşı olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Bankacılık alanında uzman olan kişilerin görüşlerini sizlere bildirmek gerekirse İslami Bankacılığın kullanımı yaygınlaşacağı yönündedir.

İslami bankacılıkta sistem faiz oranı değil, kar oranı üzerinden işlemektedir. Katılım payı olarak adlandırılan bu oranlardan elde edilen karın yüzde 80’i hesabı açan ve birikimlerini değerlendirmek isteyen müşterilerin katılma oranına göre değişir. Geri kalan yüzde  20’lik kısmı ise hizmeti veren kurum almaktadır. Bu yatırımların finansman desteği kar ve zarar ortak olarak gerçekleşir.

İslami Bankacılık Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İslami bankacılığın ülkemiz ekonomisine katkı yaptığını söyleyebiliriz. Faizden yararlanmak istemeyen kişiler ciddi yatırımlarını farklı şekilde saklamaktadır. Bu birikimlerin ekonomik faaliyetten uzak kalması, ülke ekonomisine katkıda bulunulmamasına neden olmaktadır. İslami bankacılıktan yararlanmak isteyen kişiler bankalara başvuru yapıp hesap açabilirler. Birikimler hesaba yatırılıp değerlendirilmek istenildiğinde ekonomiye katkı sağlayıp, kazanılan kazançlar hesaplara yansıtılmaktadır.

İslami bankalarda faiz uygulanmadığı için çok fazla risk olmadığını söyleyebiliriz. Ülkemizde sıklıkla yaşanan kriz durumlarında ortaya çıkan yüksek faiz oranları sistemi etkilenilmez. Faiz ile alakalı olan yatırım yöntemleri banka tarafından tercih edilmez. Döviz veya dövize entegreli fonlar değerlendirilmektedir.
İslami bankacılık Dezavantajı konusu ise elde edebileceğiniz kar ile ilgili bilginiz olmamasıdır. Yani müşteri hesaplarına dağıtılan kartlar değişkenlik gösterebilir bu durum zarar olarak da karşınıza çıkabilmektedir. Bunun dışında sizlere aktarabileceğimiz dezavantaj bulunmuyor.

İslami bankacılık hakkında görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]