İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

tarafından
138
İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Her bankanın kendisine ait olan uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalar üzerinden pek çok işlemleri yapabiliyorsunuz. Şifre, TCKN, SMS doğrulaması gibi güvenlik adımlarından sonra kullanıcının kendi işlemlerini yapmak adına giriş yaptığı sisteme genel olarak internet bankacılığı denilmektedir.

İnternet bankacılığı günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı, kullanışı rahat ve hızlı olan bir uygulamadır. Banka şubelerine gidip sıra beklemeden işlemlerimizi kolayca internet bankası üzerinden yapabilirsiniz. Pek çok işlemlerin yapıldığı internet bankacılığının avantajları ve dezavantajlarını sizlere ileteceğiz. İnternet Bankacılığı nasıl açılır sorusunun cevabı öncelikle bir banka ile çalışıyor olmanız gerekmektedir. Hesabınız olan banka üzerinden şifrenizi alarak internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet Bankacılığı şifre alma işlemleri  internet, akıllı telefonlar, atm, banka çağrı merkezi ve şubelerden yapılabilir.

İnternet Bankacılığı Kullanarak Neler Yapılabilir?

Banka şubelerinden, atm veya çağrı merkezi üzerinden yapabileceğiniz her işlemi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. İnternet Bankacılığı kullanarak neler yapılabilir sorusunu detaylandıracak olursak;

 • Vadeli veya vadesiz hesap işlemlerinizi, yeni hesap tanımlama işlemleri yapabilirsiniz.
 • Fatura ödemelerinizi yapabilir, vergi ve harç ödemesi gibi pek çok işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kredi kartı işlemleri, borç ödeme ve avans işlemlerinin yanı sıra kredi kartı limitinizi arttırma ve kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik veya sigorta gibi işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Hesabınızdan veya kredi kartınızdan havale / eft işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yatırım işlemlerinizi, hisse senedi veya altın, döviz alım satım işlemleri yapabilirsiniz.
 • Müşteri temsilcileri ile online görüşme sağlama yapabilirsiniz.
İnternet Bankacılığının Avantajları

İnternet Bankacılığının Avantajları

İnternet Bankacılığının Avantajları

 • İnternet bankacılığın en büyük avantajı yapabileceğiniz çoğu işlemi banka şubesine gitmeye gerek kalmadan halledebiliyorsunuz.
 • Şube üzerinden yapılan işlemlerden yüksek komisyon veya işlem ücreti alınırken, internet bankacılığından bu ücretler biraz daha makul seviyelerdedir. Bu da size oldukça avantaj sağlayabilir.
 • İnternet bankacılığı bankanın çalışma saatleri dışında da işlem yapabilmenize olanak sağlıyor. Bankalar mesai saatleri içerisinde çalıştığından diğer acil işlemlerinizi internet bankacılığından yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığının Dezavantajları

 • İnternet Bankacılığı her ne kadar güvenli olsa da internet korsanlarının siber saldırıları nedeniyle güvenlik açıklarından kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Bankalar güvenliğin sağlanması için yüksek yatırımlar yapmaktadır. Ancak nadir de olsa bu durumu yaşama ihtimaliniz var. Paranızın çalınma riski olabilir. Yaşayacağınız bu sorunlar için banka tarafından özel bir şekilde ilgilenildiğinden dolayı herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Yaşanan zararlar banka tarafından mutlaka karşılanacaktır.
 • Bir sorun yaşadığınızda birebir görüşebileceğiniz kişi bulamamanız dezavantaj olabilir. İnternet üzerinden sağlanan desteğin yetersiz olduğunu düşündüğünüzde banka müşteri temsilcileri ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]