0

Ülkemizde resmi işlemleri gerçekleştirmek için yetkili olan kişilerin imzalarını da resmi olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Bunun için bir şirkette yetkili olan kişinin imza örneklerinin olduğu belgeye imza sirküsü adı verilmektedir. Özellikle maddi olarak gerçekleştirilecek olan imza işlemlerinde büyük önemi olan imza sirküsü yetkili kişilerin noter tarafından onaylanmasını sağlamakta olduğu için hata payını ve diğer olumsuzluklarını en aza indirmektedir. Şirket sahiplerinin tamamının imza sirküsü olması gerektiği gibi şahıs olarak da imza sirküsü alarak gerçekleştireceğiniz imzaları resmiyete taşıyabilirsiniz.

İmza sirküsünün önemi ise düzenlenecek olan evraklarda belge sahteciliğinin önüne geçilmesini sağlamasıdır. Gerçekleştirilecek olan pek çok belge işlemlerinde de imza sirküsü bulundurulması zorunludur ve talep edilmektedir.

 

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsünü daha net ve kısa bir şekilde anlatmamız gerekirse;

Bir şirketin resmi olarak gerçekleştirilecek olan işlemlerinde yetkili olan kişilerin noter huzurunda onaylanması ve imzalarının belirlenerek resmi işlemlerde kullanılmasına izin verilmesini sağlayan bir belgedir.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

Tüzel kişiler tarafından alınabilecek olan imza sirküsü Türkiye’de sadece noterler tarafından verilmektedir. İmza sirküsü nereden alınır diye soranlar için en yakın notere gitmeleri yeterli olacaktır. İmza sirküsünü noterden almak için talepte bulunmanız gerekmektedir. İmza sirküsü talebini notere gittiğinizde belirtmeniz durumunda tarafınıza verilecek olan evrakı doldurmanız yeterlidir.

 

İmza Sirküsü Almak için Gerekli Belgeler

İmza sirküsü almak için birkaç belgeyi hazır etmeniz gerekmektedir. İmza sirküsü için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Nüfus Cüzdanı Aslı
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Kurum Vergi Levhası
  • Ticari Sicil Gazetesi

Bu evraklar olmadan noterden imza sirküsü alınamamaktadır.

İmza Sirküsünde Kaç İmza Örneği Bulunur?

Noter huzurunda resmi olarak düzenlenecek ve yetkilerin belirleneceği imza sirküsü içerisinde 3 adet imza örneği bulunmaktadır. Ancak imza sirküsü içerisinde yer alan bu imza örnekleri birbirinden farklı 3 imza olamaz. İmzanızın arka arkaya atılır iken farklı kalem izlerinin belirlenmesi için imza sirküsü 3 imza örneği ile düzenlenir.

İmza Sirküsü Ücreti Ne Kadar?

İmza sirküsü noterden ücret ile alınan bir belgedir. Güncel olarak imza sirküsü ücreti 45.00 TL’dir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir