0

Hoşgeldin faizi 2019 yılı içerisinde yer alan oranlar ve hesaplama işlemleri hakkında bankalara özel bilgileri sizlere aktaracağız. Tanışma faizi olarak da adlandırılan hoş geldin faizi banka tarafından tüketicilere sunulmaktadır.

Kişilerin yatırım amaçlı gördükleri vadeli mevduat hesaplar bulunmaktadır. Bu mevduat hesaplarında bazı faizleri oluyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen kişiler bankalara giderek gerekli başvuruyu yapmaktadır. Hoşgeldn faizi bankaların farklılaşma amacıyla ve müşteri potansiyellerini yükseltmek amacıyla tanışma faizi olarak bilinen bu durumun vadeli mevduat, kırık vadeli mevduat veya günlük mevduat hesaplarıyla ilişkili ürünler için yeni müşteri veya inaktif müşteri çekmek için kullanılan pazarlama yöntemidir. Kısacası mevduat, bankalarla belli bir vade ya da ihbar süresi bildirilerek bu süre sonunda çekilmek üzere yatırılan paradır. Bankaların halktan faiz veya kur ödeyerek topladıkları kaynaklar olarak adlandırılmaktadır.

İng bankası, Teb bankası ve Garanti bankasına ait hoşgeldin faiz oranlarını sizlere ileteceğiz. Buna ek olarak aşağıda hoş geldin faizi hesaplama işlemlerini de bulabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1189″]

Hoşgeldin Faizi Hesaplama 2019

Hoşgeldin faizi hesaplama işlemlerini hesaplama aracı kullanmadan formülü sizlere ileteceğiz.  Mevduat faiz hesaplama işlemi için öncelikle  ” anapara, faiz oranı ve vade gün sayısını çarparak 36500 ile bölünür. Formülü net iletecek olursak eğer anapara*faiz oranı*vade(gün)/36500 formülü üzerinden brüt olarak hesaplaması yapılır. Bu duruma örnek verelim. Örneğin yıllık %15,09 faiz oranı ile 30 gün vadeli mevduat hesabına 10 bin tl para yatırırsanız 10.000 TL (ana para)*15,09(faiz oranı)*30(vade gün sayısı) / 36500 = 124,02 TL 30 günlük brüt faiz getirisi ele etmiş olursunuz.

Net mevduat getirisi ise brüt faiz getirisinden mevduat vade sürelerine göre denk gelen stopajın yani gelir vergisinin düşülmesiyle hesaplama işlemi yapılır. Yukarıda vermiş olduğumuz örneğin gelir vergisi %15’dir. Bu durumda kazanç ise 124,02 – 124,02*15= 105 Türk Lirası olacaktır. Hoşgeldin faizi hesaplama 2019 işlemleri tercih edeceğiniz bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu oranlar faiz oranı üzerinden yapılmaktadır.

Hoşgeldin Faizi Hesaplama 2019

Hoşgeldin Faizi Teb

Birikimlerinizi sağda solda saklamak yerine güvenli bir yatırım aracı arıyorsanız eğer Teb bankası üzerinden mevduat faiz oranlarındaki değişimlerden etkilenmeyerek dilediğiniz vade ile vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bankaya şu an hali hazırda 20.000 TL yatıracağını varsayarak eğer bu durumun 12 ayda faiz oranı %5,25 olarak belirlenmiştir.  Net faiz oranı ise 880.27 %, vergi fon tutarı 155,34 TL, vade sonu ise hesabınızda yani 12 ay sonra 20.880,27 TL görebilirsiniz.

Bu duruma ek olarak yukarıda belirttiğimiz formül üzerinden işlemlerinizi yapabilir veya Hoşgeldin faizi Teb bankası üzerinden hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Hoşgeldin Faizi İng

İng bankası üzerinden e-Turuncu hesap açtırarak hoşgeldin faizinden yararlanabilirsiniz. Hoşgeldin faizi İng bankası üzerinden yaptığınızda bazı avantajlar elde edersiniz. Bu avantajları sizlere aşağıda sıralıyoruz.

  • 1 yıl boyunca güncel olarak Hoş Geldin faizi ile kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Hesap işletim ücreti ve EFT/Havale masrafları ödemiyorsunuz.
  • Para çekme işlemi veya yatırma işlemlerinde vadeniz bozulmuyor.
  • Faiz kazancınız günlük olarak hesabınıza aktarılır.
  • Türk Lirası, Euro, Dolar ve İngiliz Sterlini gibi seçeneklerden yararlanıp hesap açabilirsiniz.
  • Şubeye gitmeden digital kanallar üzerinden daha avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Hoşgeldin Faizi Garanti

Garanti Bankası hoşgeldin faizi ile vadeniz bozulmadan paranızı yatırabilir veya para çekim işleminizi yapabilirsiniz. Bankanın mobil bankacılığı Garanti Cep ve Garanti İnternet ile kolaylıkla açılabiliyor. Uygun kampanyalardan yararlanmak için garanti vadeli hesap açabilirsiniz.

Türk Lirası için bankanın kampanyasını size iletelim. Hoş geldin kampanyası ile vadeli hesabınıza yatıracağınız tutar aralığınız 10.000 ile 1.000.000 olup vade oranınız 32 veya 370 gün üzerinden faiz oranı yüzde 17,00 veya 21,75 gibi bir orandan yararlanabilirsiniz. Uzun vade içinse 10.000 ve 1.000.000 46 ve 370 gün vade ile %19,50 veya %22,00 oranı üzerinden faiz oranından yaralanabilirsiniz. Bankanın ek olarak Euro, USD para birimleri içinde kampanyaları mevcuttur.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir