Havale ve EFT Ne Zaman Hesaba Geçer 2019

tarafından
134
Havale ve EFT Ne Zaman Hesaba Geçer 2019

İnternet bankacılığı, paramatik veya bankadan para transferi işlemleri yapabilirsiniz. Aynı banka veya farklı banka üzerinden yapılan para transfer işlemlerinde ücretler değişebiliyor. Para transferi işlemleri için iki tür işlem kullanılıyor. Bu işlemler EFT ve havale işlemidir.

TL üzerinden yapılan para birimi işlemleri ikiye ayrılıyor. Para transferi işlemleri için işlem yapmak istediğiniz bankaya şahsen giderek yapabilir veya bankamatik, cep şubelerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. EFT günün belirli bir saatlerinde yapılırken, havale için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Aşağıda eft saatlerini ilettiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1951″]

Peki bu EFT ve Havale nedir? Eft ve havale arasındaki farkları sizlere iletelim. Buna ek olarak havale ve EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz.

EFT ve Havale Nedir?

Para transferleri EFT ve havale üzerinden yapılacağını iletmiştik. Bankalar veya internet bankacılığı üzerinden yapılan eft veya havale işlemlerinin detayları aşağıda yer alıyor.

EFT bir kısaltmadır. Açılımı ise Elektronik Fon Transfer’dir. Türk lirası üzerinden yapılan işlemlerin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatı sağlayan sisteme EFT denir. 1992 yılında EFT sistemi kurulmuştur. EFT işlemi farklı bankalar arası para transferinde kullanılır. Bu yüzden hangi banka müşterisi olduğunuzun önemi bulunmuyor. EFT işlemi aynı banka arası para transfer işleminde değil, farklı banka arası para transfer işleminde kullanılır.

Havale işlemi ise aynı banka arası para transfer işlemlerinde kullanılır. Kısacası para gönderimi yapacağınız hesap sizinle aynı bankadan olması gerekiyor. Hava işlemi aynı banka arası yapıldığı için süre sınırı bulunmamaktadır. Günün her saati havale işlemi yapabilir ve göndereceğiniz para karşı hesaba aktarılır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1898″]

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer 2019

Havale sizinle aynı bankada yer alan hesaplara yapılan transfer işlemlerinde kullanılmaktadır. Havale ne zaman hesaba geçer 2019 sorusunun cevabı ise bankanın sistemine göre değişkenlik gösterebileceğini iletebiliriz. Bu durum genelde 10 dakikalık bir süredir. Yapılan transfer işlemleri aynı banka içerisinde olduğundan hızlıca onaylanıp para alıcı hesaba hızlıca aktarılıyor. Bu süre 30 dk veya 1 saati aştığında banka ile görüşmenizde fayda var. Havale işlemleri 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Eğer işleminiz uzun süre boyunca gerçekleşmezse banka çağrı merkezini arayıp bilgi almanızda fayda var.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer 2019

EFT işlemleri içinse durumlar biraz farklıdır. EFT işlemi farklı bankalar arası yapıldığından günün her saati eft işlemi yapamazsınız. Yukarıda belirttiğimiz EFT saatleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bankanın belirtilen süreler içerisinde EFT işlemi yaparsanız bu işlem yaklaşık 30 dk içerisinde karşı hesaba aktarılır. Burada önemli olan bankanın EFT işlemine onay vermesi ve karşı bankaya iletilme sürecidir. Bu süreç bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Eğer EFT saatleri dışında para transferi yaparsanız transfer işleminiz bir sonraki gün EFT saatleri içerisinde alıcıya iletilir. EFT saatlerini kontrol etmenizde fayda var. Eft ne zaman hesaba geçer 2019 sorusunun cevabını da sizlere iletmiş olduk.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]