Hangi Altını Almak Daha Karlı

tarafından
127
Hangi Altını Almak Daha Karlı

Hangi Altını Almak Daha Karlı

Yatırım portföyünde altına da yer verenler için hangi altını almak daha karlı sorusu oldukça büyük bir önem arz ediyor. Bilindiği üzere altın uzun zamanlardan beri ekonomideki en risksiz yatırımlar arasında yer almaktadır. Altının bu kadar risksiz olarak nitelenmesinin en temel sebebi uzun vadede her daim değerinin artması olmuştur. Ancak bu noktada önemli olan altının değerinin enflasyon oranının üstünde bir değerlenme gerçekleştirmesidir. Aksi takdirde yatırımınız enflasyon karşısında değer kaybetmiş olacaktır. Uzmanlar altına yatırım yapmak isteyen vatandaşları uzun ve orta vadeli yatırımlarda bulunması konusunda uyarıyorlar. Bunun sebebiyse kısa vadeli altın yatırımlarında zarar etme riskinin yüksek olması. Uzmanlar yatırım amaçlı altın almak isteyen vatandaşları genellikle gram altına yönlendiriyor. Çünkü örneğin altın bir bileziğin değerlendirilmesinde bu değere işçilik maliyetleri de eklenmiş oluyor. Dolayısıyla gram altında böyle bir durum söz konusu olmadığından dolayı yatırım amacıyla gram altın almak oldukça mantıklı.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”996″]

 

Hangi Altına Yatırım Yapmalı 2019

Altına yatırım yaparken en önemli kriterin işçilik maliyeti olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla işçilik maliyetinin düşük olduğu ya da olmadığı altınlara yatırım yapmak daha avantajlı ancak işçilik maliyetinin olmadığı tek altın türü gram altın değildir. Cumhuriyet altınlarında ya da 22 ayar altın bileziklerinde de işçilik maliyeti bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu altın türleri hangi altına yatırım yapmalı 2019 sorusunun da cevabı oluyor. Ancak bu altın türlerinin fiyatı gram altına göre çok fazla olduğu için bu altınlara yatırım yapabilmek çok daha zor olmakta. Bu sebeple yatırım için genellikle en çok tercih edilen altın tipi gram altındır. Bankalar aracılığıyla gram altın yatırımında bulunmak 20TL gibi oldukça küçük bir tutarla bile mümkün. Üstelik altın yatırımlarınızı bankalarda vadeli altın hesaplarıyla değerlendirerek yatırımınızdan faiz geliri de elde edebilirsiniz.

 

Hangi Altına Yatırım Yapılır 2019

Altına yatırım yapacak olanlar için önemli birtakım hususlardan bahsettik. Ancak 2019 yılı için oluşan ekonomik beklentiler ve döviz kurlarındaki değişiklikler yatırım konusunda oluşabilecek alternatiflerin kısa vadede altından daha kazançlı olabileceği anlamına gelebilir. Dolayısıyla yatırımlarınızı bankaların vadeli mevduat hesaplarında değerlendirmeniz altını bozdurmak ve sermayenizi başka yatırımlara yöneltmek istediğinizde değer kaybına sebep olacaktır. Bu sebeple altın yatırımlarınızı gram altın olarak bankanın vadesiz mevduat hesabına yatırarak gerçekleştirmeniz daha yararlı olabilir. Hangi altına yatırım yapılır 2019 sorunun cevabı kısaca bu şekildedir.

 

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]