Hak Sahipliği Belgesi 2019

tarafından
151
Hak Sahipliği Belgesi 2019

Hak Sahipliği Belgesi 2019

Hak sahipliği belgesi 2019 yılında da devletin ve bazı özel kurumların sunduğu olanaklardan faydalanmak için gerekli olan bir belge. Bu belgeyi alan vatandaşlar TOKİ gibi devletin anlaşmalı olduğu inşaat şirketlerinden faizsiz kredi almak gibi olanaklardan faydalanabiliyorlar. Aynı zamanda bu belgeye sahip olanlara söz konusu kredinin ödemesinde de esnek vade sayısı ya da vade farkının ek maliyet yaratmaması gibi uygulamalar söz konusu olabiliyor. Bunun yanı sıra belge sahiplerinin bazılarının birtakım ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmaları, KYK’nın öğrenci yurtlarında ücret ödemeden kalmaları birtakım ÖTV indirimlerinden faydalanmaları da mümkün oluyor. Ancak bu durum kişilerin hak sahibi belgelerini elde etme sebeplerine göre değişiklik gösterebiliyor.

 

 

Hak Sahipliği Nedir

Hak sahipliği belgesi devletin iki tip durum için vatandaşlarına veya yakınlarına sunduğu belgedir. Örneğin şehit yakınları ve gaziler bu belgeyi temin edebilmektedirler. Devlet şehitlerin şehit yakınlarının ve gazilerin vatanı için ödediği bedelleri göz önünde bulundurarak onları birtakım konularda öncelikli hak sahibi olarak tanımlamış ve bununla birtakım yasal düzenlemeler ortaya koymuştur. Ancak hak sahipliği nedir sorusunun cevabı yalnızca şehit yakınları ve gazilerdir olmamaktadır. Bunun yanı sıra devlet bazı doğal afet durumlarında birtakım özel mülkünü kaybeden vatandaşlar için de bu belgenin alınabilmesini mümkün kılmıştır. Örneğin sel, deprem, heyelan gibi birtakım doğal felaketler sonucu mağdur olan vatandaşlar da hak sahipliği belgesi temin edebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda hak sahipliği belgesi yalnızca doğal afet sonucu zarara uğrayan veya yok olan mülkün sahibine verilmektedir.

 

 Hak Sahipliği Beyan Formu 2019

Hak sahipliği beyan formu çeşitli durumlardan dolayı devlet tarafından hak sahibi olarak tanımlanan vatandaşlarımızın birtakım olanaklardan faydalanabilmek için sosyal güvenlik kuruma vermesi gereken formdur. Vatandaşlar bu formlarda hak sahibi olmalarına neden olan durumu beyan ederek gelir aylık veya ödenek talep edebilirler. Bunun yanı sıra hak sahipliği belgesini alarak devletin sunduğu bazı imkanlardan faydalanabilirler. Hak sahipliği beyan formu sosyal güvenlik kurumuna giderek elde edilebilir. Bunun yanı sıra bu form www.sgk.gov.tr adresinden indirilebilmektedir. Hak sahibi beyan formunda hak sahibi olduğunu iddia eden kişinin T.C kimlik numarası, cep telefonu, sigorta sicil numarası gibi kişisel bilgileri istenmektedir. Dolayısıyla formu doldururken dikkat etmek ve SGK’ya teslim edildiğine emin olmak oldukça önemlidir. Böylece sizlere hak sahipliği beyan formu 2019’u da anlatmış olduk.

 

 

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]