Gürcistan Asgari Ücret 2019

tarafından
167
Gürcistan Asgari Ücret 2019

Gürcistan Asgari Ücret 2019

Gürcistan Asgari Ücret 2019 konusu hem Gürcistan’ın ülkemize olan yakınlığı hem de Gürcistan’da yaşam maliyetlerinin ülkemize göre ucuz olması sebebiyle Gürcistan’da yaşamayı düşünen çoğu insanın merak ettiği bir konu. Ancak tıpkı İtalya’da olduğu gibi Gürcistan’da da resmi bir asgari ücret uygulaması söz konusu değildir. Yine de çoğu meslek dalının çalışma ücretlerinde bir alt limit bulunmaktadır. Ancak bu alt limit sektörler arasında değişiklik göstermektedir. Gürcistan’da belirli bir minimum saatlik ücret uygulaması da bulunmadığı için   niteliksiz bir işçinin aylık kazanacağı tutarın hesaplanması mümkün değil. Gürcistan’da yaşam standartları değerlendirmeye tabi tutulduğunda genellikle ortalama asgari ücret göz önüne alınmaktadır. Gürcistan’da ortalama asgari ücret 326 Gel’ dir(Gürcistan Larisi).

[ilgiliicerik icerik_id=”2254″]

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar 2019

Gürcistan’da resmi olarak asgari ücret uygulaması bulunmadığı için ortalama asgari ücret olan 326 Gel’in TL cinsinden değerini hesaplayarak bir fikir sahibi olmak mümkündür. Şu anda 1 Gel yaklaşık 2 TL’dir. Yani ortalama asgari ücret yaklaşık 650 TL’ye tekabül etmektedir. Bu durum birçok insanın aklına 650 TL gibi bir ücretle 1 ay geçinmenin mümkün olmadığı düşüncesini getirmektedir. Dolayısıyla Gürcistan asgari ücret ne kadar 2019 sorusunun cevabı birçok insanda hayal kırıklığı yaratmaktadır. Ancak bu noktada en yaygın olarak yapılan hata Gürcistan’daki asgari ücreti TL’ye çevirip Türkiye’deki yaşam maliyetlerine göre düşünmek olmaktadır. Gürcistan’da yaşam maliyetleri Türkiye’ye göre oldukça düşüktür. Dolayısıyla bu tutar Gürcistan şartlarında değerlendirilmelidir. Yine de Gürcistan’da çalışarak TL cinsinden para biriktirmek kur farkından dolayı neredeyse imkansız bir durum oluyor. Dolayısıyla bu konuda Avrupa ülkeler kullandıkları para birimi olan Euro’dan dolayı oldukça büyük bir avantaja sahip.

 

Gürcistan Çalışma İzni 2019

Gürcistan’da çalışmak ve orada yaşamak için hem çalışma iznine hem de oturma iznine sahip olmanız gerekiyor.  Öncelikle oturma iznin alabilmek için pasaportunuzla Gürcistan’daki adalet evlerine başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra kurumdan istenilen belgeleri ve evrakları tamamlayarak harç parasını ödemeniz gerekmektedir. Oturum izninizi “çalışmak için oturum izni” şeklinde almanız aynı zamanda çalışma izni almanız anlamına da gelmektedir. Bu izni alabilmek içinse eğer işletme sahibiyseniz işetmenize dair resmi belgeler, işletme sahibi değilseniz ve herhangi bir işte çalışmak istiyorsanız iş sözleşmesine ihtiyacınız oluyor.  Bu belgeleri tamamlayarak ve gerekli harç ödemesini yaparak Gürcistan’da çalışma izni alabilirsiniz. Böylece Gürcistan çalışma izni 2019 sorusunu da cevaplamış olduk.

[ilgiliicerik icerik_id=”2190″]

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]