0

Gss prim ödeme 2019 işleri SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden yapılmaktadır. Gelir Sağlık Sigortasından yararlanmak için primlerin mutlaka ödenmesi gerekiyor. Gss prim sigortası ödenmezse ne olur, gss prim 2019 hakkında detayları aşağıda bulunan başlıklarda belirtilmiştir.

Gss Prim Sigortası Ödenmezse Ne Olur 2019

Gss prim sigortası zorunlu hale getirildiğinden dolayı bu borçların ödenmesi gerekiyor. Gelir testi yaptırıp prim yatırması gerekenler hastanelik durumları olduğunda, hastaneye gittiğinde 60 gün sağlık prim borcu görünürse sistem cevap vermeyecektir. Sağlıktan yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşların cebinden para ödemek zorunda kalıp ekstre gider oluşarak muayene olmak zorunda kalacaktır. Doktorun yazdığı ilaçlardan cepten karşılanır. İlerleyen günlerde biriken borçları ödemesi durumunda genel sağlık sigortası kaldığı yerden devam edecektir.

Gss prim sigortası ödenmezse ne olur 2019 sorusunu detaylandırmak gerekirse Gss prim borçlusu borcunu her ay bankaya gidip ödemesi gerekmektedir. SGK tarafından “Prim ödemeyeceğim” diyen kişilere haciz işlemi başlatılır. Gss’li prim borcunu ödemediği her ay borç birikip, biriken borcuna da gecikme zammı ilave edilir. Borcu olduğu süreler boyunca da sağlık yardımı alamayacaktır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1137″]

Gss Prim 2019

Herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise 2012 yılında zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olmanız gerekmektedir. Gss prim 2019 oranları asgari ücrete zam gelmesi ile birlikte belli oldu.

Gss primleri gelir durumunuza bağlı olarak belirlenmektedir. Gelir testi sonucu ev, hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa prim ödemesi yapmadan yeşil kartlı olarak sağlık hizmeti alabilirsiniz. Gelir testi sonucu asgari ücretin 1/3’ünden fazlaysa eğer hiç gelir testi başvurusu yapmadan sağlık sigortası kapsamına geçmeyi talep ederseniz prim ödemek zorundasınız. Gss 2019 aylık prim tutarının brüt asgari ücrete göre hesaplandığını iletmiştik. G1 gelir seviyesinden prim ödemesi yapan kişiler, asgari ücretin yüzde 3’ü kadar prim ödemesi yapmak zorundadır. 1 Ocak 2019 ile 31 aralık 2019 tarihleri arasında Gss primlerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Ocak 2018 1. gününden itibaren 31 Aralık 2018 tarihine kadar gss prim tutarları aylık olarak 60,88 TL olarak belirlenmişti. TR vatandaşı olmayan veya Türk vatandaşlığından çıkanlar ile mavi kartlıların gss aylık primleri 486,96 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
  • Ocak 2019 1. gününden itibaren 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 2019 prim tutarı aylık 76,74 Türk Lirası olarak güncellenmiştir. TR vatandaşlığından çıkmış olan ve mavi kartlılar için 613,92 Türk Lirası olarak güncellendi.

Gss primleri hakkında sormak istediğiniz sorular varsa yorum yazmayı unutmayınız.

Our Reader Score
[Total: 8 Average: 2.4]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gelir testine girmeden gss li olarak özel hastaneden yararlanabilirmiyiz. ne kadar gss pirimi ödemeliyiz.