Gss 2019

tarafından
144
Gss 2019

GSS 2019 başlıklı yazımızda gss borcu nasıl ödenir, gss nedir sorusunun detaylarını ileteceğiz. 6 yıl önce düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası ile vatandaşlar bu kapsama alındı. Zorunlu hale getirilen düzenleme sonrası sigortalı işte çalışmayan veya geliri belli bir seviyenin üzerinde olan milyonlarca kişinin GSS borcu birikti. Bu borçların nereye nasıl ödenmesi gerektiği hakkında bizlere iletmiş olduğunuz soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Gss Borcu Nasıl Ödenir 2019

Gelir Sağlık Sigortası borcunuzu SGK müdürlüklerine ödeme yapılamıyor. Müdürlükler bu durum için tahsilat yapmamaktadır. Gss borcu nasıl ödenir 2019 sorusunu açıklayacak olursak eğer SGK’nın anlaşmalı olduğu banka şubelerinden TC Kimlik numarası gösterilip ödeme işlemi yapılabilir. Ödemeleri İnternet üzerinden de yapmak mümkündür. sgk.gov.tr üzerinden veya İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, İnternet bankacılığından da ödeyebilmek mümkündür. İnternet bankacılığı üzerinden GSS 6824 Prim Tahsilatı menüsünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Prim borcunuzu öğrenmek için SGK müdürlüklerine artık gitmenize gerek kalmadı. E-Devlet üzerinden şifrenizi postanelerden alarak öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden de E-Devlet sistemine erişip borcunuzu kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalardan da detaylar öğrenilebilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1081″]

Gss Nedir 2019

Gss açılımı eğer Genel Sağlık Sigortası’dır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 5510 sayılı maddesine göre “kişilerin öncelikle sağlıklarının korunması ve sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta” olarak ifade edilmiştir.

Sigortanın genel olarak amacı bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlıklı kalmaları, hastalanmaları halinde sağlıklarının kazanması için sağlık hizmetlerinin karşılanması, iş görmezlik hallerinin ortadan kaldırılması veya azaltılmasını sağlamak şeklinde ifa edebiliriz. Yayımlanan kanunda bu amaçların karşılanacağını belirtilmiştir. GSS 1 ekim 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olan kişiler ve emekli olanlar yani sosyal güvencesi olanlara bakmakla yükümlü olan kişiler GSS kapsamına dahil edilmiştir. Türkiye vatandaşı olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları, anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma imkanı bulunmayanlar içinse GSS zorunluluğu 1 ocak 2012 tarihinde başlamıştır.

Gss nedir 2019 sorusunun da cevaplarını sizlere iletmiş olduk. Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında diğer tüm soruları bizlere iletebilirsiniz. Finansborsam.com olarak GSS hakkında diğer tüm gelişmeleri sizlere ileteceğiz. İletişim bölümünden veya aşağıda bulunan yorumlar kısmından düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]