Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır

tarafından
161
Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi nasıl alınır diyorsanız şöyle belirtelim bu krediyi kısaca HİBE olarak hayvancılık için kredi herkes gibi sizlerde alabilirsiniz. Yapılan projelere 2019 den bağlayıp 2020 yılına IPARD-2 kapsamında seçili illerde bir çok çiftçimiz kurmuş oldukları besi çiftliklerine %80 varan hibe imkanlarından yararlanmaktadır. Şuana kadar 3.000.000.000 lira 11.000 proje sahiplerine yapmış oldukları hayvancılık yatırımlarına tamamen geri ödemesiz bir şekilde verilmiştir. Bu projelerin içinde aklınıza gelecek olan büyükbaş dahil tüm küçükbaş ile kanatlı hayvan konuları mevcuttur. İster besicilik yapacak olun isterseniz süt üretime dayalı bir tesis kuracak olun size sağlanan bu imkanları lütfen göz ardı etmeyin.

Çiftçilere Geri Ödemesiz ” HİBE ” Hayvancılık Kredi İmkanını Hangi Kurumlar Sağlar?

Tarımsal faaliyetler içerisinde yer alan çiftçilerimize devletimiz bir çok alanda FAİZ ve HİBE imkanları sağlamaktadır. Bu imkanları bazen belli tarih aralıkları gözeterek, bazen ise ayrılan bütçe dahilinde çiftçilerimizin hizmetine sürmektedir. Türkiye’de kurulu bir çok kurumda devletimizin sunduğu bu imkanları en hızlı bir şekilde sizlere sağlamak için görev yapmaktadır. Bu kurumları sıralarsa,

  1. Kalkınma ajansları, tüm kalkınma ajansı duyurularını web sayfasından
  2. TKDK açılım isimi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( %80 varan hibe sağlamaktadır )
  3. Tarım İl / İlçe Müdürlükleri ( Bütçe dahilinde %100 hibe ile canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan vermektedir )
  4. KOSGEB ( Üretilen hayvanlar için ticari bir işletme kurulması halinde %60 varan hibe sağlamaktadır. )
  5. Ziraat bankası ( → 2019 yılı itibarı ile 100.000 liradan başlayan tamamen faizsiz hayvan kredileri vermeye başlamıştır. )

TKDK Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Başvuruları Nasıl Yapılır ?

%75 oranında Avrupa birliği fonları %25 de devletimizden almış olduğu destek ile çiftçilerimize bir çok tedbir başlıkları ile 2019 yılında %80 hibe imkanı TKDK tarafından sağlanmaktadır. Kurum SADECE DESTEKLERİNİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU 42 İL içerisinde vermektedir.

Belirlenen iller içerisinde işletmenizi modernize edebilir veyahutta sıfırdan yeniden kura bilirsiniz. Ancak bunu yapmadan öncede hibe programının başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Günümüzde TKDK IPARD-2 ismini vermiş olduğu program ile bu olanakları sağlamaktadır.

Kurum tarafından destek verilen iller de ve IPARD-2 çağrıları sonrasında aşağıdaki hayvancılık konularında geri ödemesiz kredi imkanlarından yararlanırsınız.

  • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek ( süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi )
  • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması ( Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et )
  • 302-Çiftlik işlerinin çeşitlenme işlemi ( arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmesi)

konularıdır. Tüm bu tedbirlerin başvuru rehberi + formlarına IPARD-2 çağrı ilanları sonrasında https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri adresinden ulaşabilir. Projenizi size en yakın TKDK il koordinatörlüklerinde teslim edebilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılığa Geri Ödemesiz %60 Hibe Vermektedir

Hayvancılığa bir diğer hibe imkanı sağlayan kurum KOSGEB’dir. Yalnız burada herkesin yanlış bildiği bir durum söz konusudur. Kurum kesinlik ile canlı yada cansız hayvan için hibe imkanı sağlamamaktadır. Kurum sadece hayvancılık adına TİCARİ BİR FAALİYET YÜRÜTECEK olan girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlamaktadır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]