0

2019 yılı için birçok yatırımcı favori hisse senetleri konusunda araştırma yapmaya devam etmektedir.

Özellikle uzun vadeli yatırımcılar için doğru hisse senedine yatırımda bulunmak oldukça önemli. Bir hisse senedinin favori olabilmesi içinse birtakım şartlar bulunmaktadır. Örneğin uzun bir süredir varlığını sürdüren ve yıllık kâr payı iyi olan şirketlerin hisse senetleri favori olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra şirketin gösterdiği büyüme ve giderek daha fazla hisse senedi çıkartması şirketin sermayesinin de büyümesi anlamına geldiği için bu gibi gelişmeler de şirketleri favori haline geliyor. Bu durum şirketin hisse senetlerindeki arz talep dengesini de hisse senedinin fiyatını artırıcı yönde etkilediği için şirketin nominal değerini artırıcı bir etki yaratıyor. Bunun dışında şirketin faaliyet gösterdiği sektörde yaşanan veya yaşanması öngörülen olumlu gelişmeler ve şirketin borcu gibi unsurlar da hisse senedinin favori olması konusunda oldukça önem arz etmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”700″]

Favori Hisse Senedi

Favori hisse senetlerini satın almak isteyen yatırımcılar için birtakım risklerde bulunmaktadır.

Favori hisse senetleri üzerinde, borsada spekülatif amaçlı yapılan işlemleri tespit etmek oldukça önemli hale geliyor. Şirketin hisse senedinin arz talep dengesinde yaşanan ani gelişmeler sonucunda değerlenmesi birçok yatırımcıyı yanıltıyor. Spekülasyon amacıyla para kazanmayı amaçlayan birçok yatırımcı organize bir şekilde şirketin hisse senetlerine yüklü miktarda alım emri vererek söz konusu hisse senetlerinin ani ve aşırı değerlenmesini sağlayabiliyorlar. Özellikle favori hisse senedi alanında yaşanan bu durum bazı yatırımcılarda hisse senedindeki ani artışın devam edebileceği öngörüsü oluşturarak, yatırımcıları hisse senedini satın almaya teşvik ediyor. Böylece daha fazla talep oluşan talep sonucunda hisse senedi kısa sürede daha fazla değerleniyor.

Daha sonra spekülasyonun başlamasına sebep olan yatırımcılar gereğinden fazla değerlenen hisse senetlerini bir anda elinden çıkartarak kar elde etmiş oluyor. Ancak bu kadar büyük oranda yapılan hisse senedi satışı sonucunda şirketin gereğinden fazla değerlenen hisseleri gerçek değerine dönerek yüksek fiyattan alım işlemi yapan yatırımcıları büyük zararlara sürükleyebiliyor.

Favori Hisse Yorum

Favori Hisse Yorum

Yatırımcıların borsada işlem yapabilmek için ihtiyaç duyduğu aracı kurumlar belirli dönemlerde hangi hisse senetlerinin favori olduğuna dair yorumlarda bulunabiliyorlar. Örneğin Halk yatırım’ın 2019 için yatırım önerisinde bulunduğu ve favori olarak gösterdiği hisse senetlerinin BİST’teki isimleri: AKBNK, TURPS, SISE, KRDMD, TTKOM, BIMAS, PGSUS ve GARAN. Burada dikkat edilmesi gereken bankaların bu yorumlarının yasal hiçbir bağlayıcılığının bulunmamasıdır. Bu gibi yorumlar bankaların yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir ve bu hisse senetlerinden elde edilebilecek kar ya da zararla ilgili banka hiçbir şekilde sorumluluk alamaz. Böylece favori hisse yorum konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapmış olduk.

Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir