0

Sizlere bu makalemizde esnaf kefalet kredisi 2019 yılı içinde geçerli tüm bilgileri vereceğiz. Esnaflar çeşitli nedenlerde dolayı borca girebiliyorlar. İşler iyiye gitmediği zaman bu borçları ödemek oldukça zorlaşabiliyor. Bu durumda bankaların esnaf olan kişilere sunduğu krediler mevcuttur. Bu krediler sadece borç için değil,  esnafların iş hacminin artması içinde verilmektedir. Desteklemek amacıyla verilen bu krediler son zamanlarda oldukça kullanımı artışa geçmiş durumdadır. Ülke ekonomisine katkıda sağlayan esnafların sorduğu bu krediyi nasıl alabilirim? esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? ve diğer tüm sorularının cevaplarını aşağıda sizlere iletiyoruz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır 2019

Yükselen faiz oranlarından dolayı esnaflar da zor durumda kalmaktadır. Zor durumda olan esnaflar krediyi çekmede önce kayıt yaptırdığı kooperatiflere gidip kredi çekimi için destek isteyebilirler. Bu durumun esnafa olan faydası bankadan alınacak kredinin hızlı onaylanması ve kooperatifin kefil gösterilmesidir. Esnaf tarafından kooperatife yapılan başvuru yapıldığında, kooperatif yetkilileri tarafından incelenecektir. İnceleme sonucu çıkan karar  ilgili esnafa kısa sürede bildirilir. Başvuru onaylandığında imza karşılığında size belirtilen kredi miktarı tarafınıza teslim edilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Ülkemizde Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerince kurulmuştur. 1163 sayılı kanun ile Kooperatifler Kanunu kapamına alınmıştır. Bu Kooperafin kuruluş amacı, kooperatiflere ortak olan esnaf ve sanatkar kişilere mesleki işlemlerini devam ettirebilmek için kredi sağlamak veya bankalara yazılan teminat mektubu ile kredilere kefil olmaktadır. Ülkemizde esnaf ve sanatkarları kredi verilmesinde büyük rol üstlenen kooperatiflerin sayısı oldukça fazlalaşmıştır. Bu sayıların yükselmesi ile koordinasyonlar da yaşanabilecek sorunları gidermek amacı ile 32 bölge birliği kurulmuştur. Bu birliklerin tamamı  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği altında yer almaktadır. Esnaf kefalet kredisi nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

[ilgiliicerik icerik_id=”519″]

Esnaf Kefalet Üyelik Şartları 

Esnaf Kefalet Kooperatiflerin kuruluş amaçları, kişilerin finansman giderlerini sağlaması için onlara yardımcı olmak diyebiliriz. İlgili kooperatiflerde çalışanlar esnafın ihtiyaçlarının giderilmesinde son derece bilgili ve tecrübeli çalışanlardır. Esnaf Kefalet üyeliği şartlarından yararlanmak ve teşvik almak için gerekli olan listeyi aşağıda sizlere maddeler halinde sunalım.

 1. Öncelikle işletme sahibi olmanız gerekmektedir. Kooperatife başvuru yapıp üye olması gerekmektedir. (üyelik için bazı şartlar yerine getirilmek zorunluluğu vardır.)
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.
 3. Vergi yükümlülüklerinden muaf olduğunuz durum olmaması gerekiyor.
 4. Üyelik başvurusu yapacak olan esnafın yurt dışı vatandaşlığı kimliğini taşıyor ise Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde esnaf veya sanatkar olması gerekmektedir.
 5.  Adli sicil kayıtları temiz olmalısı gerekmektedir. Silicine işlenmiş vergi kaçırma, vergi cezaları olmaması gerekiyor.
 6. Aynı anda birden fazla kooperatife üyeliği olmaması gerekmektedir.
 7. Vergilendirme usullerini yerine getirmeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Bu usulleri yerine getirmeyenler kooperatif üyeliği alamaz.

Yukarıda sizlere detaylı ilettiğimiz bu şartların hepsini sağlamış olmanız durumunda, bağlı bulunduğunuz kooperatif başkanlığı yani ESKOMB’a gidip sizden istenen belgelerle üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır 2019

Esnaf Kefalet Kredisi Gerekli Belgeler 2019

Kefalet alabilmeniz için bir takım belgeler istenmektedir. esnaf kefalet kredisi gerekli belgeler detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. İkametgah belgesi ( E-devlet veya bağlı olduğunuz muhtarlıktan alabilirsiniz)
 2. Kimliğinizin arkalı önlü fotokopisi ve aslını yanında bulundurmanız gerekmektedir.
 3. 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafınız olması,
 4. Vergi levhasının ası ve fotokopisi
 5. Esnaf sicil kaydınızın belgesi (aslı ve fotokopisi)
 6. Bağlı olduğunuz odadan oda faaliyet belgenizin olması,
 7. Muhasebeden kaşe ve imzalatılmış son dönem hesap özetiniz
 8. Şöfor esnafları için ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi
 9. Kooperatiflerden alınan ortaklık beyannamesi

Kefil olacak kişiler için ise;

 • Vergi Levhası
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi

Kefil sayısı kredi miktarına göre değişkenlik gösteriyor. Bu sayı 1 ile  3 arasında değişkenlik gösterebilir. Kefil yerine ipotek de gösterebilirsiniz. İpotek gösterilecek gayrimenkulün tapu fotokopisi olması gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2019

Esnaf Kefalet kredisini 12 aya kadar kullanan kişiler için uygulanan faiz oranı %4 olarak belirtilmiş, 12 ay ile 60 ay arasında kredi kullanacak esnaflar için bu oran %5 oranlarında değişkenlik göstermektedir. Faiz oranları kredi üst limitleri ortağı olunan kefalet kooperatifinin risk durumlarına göre baz alınıp alınmaktadır. Kooperatifin bulunduğu duruma göre kredi miktarı değişkenlik gösterir. 60 ay vade üzerinden alınan krediler için 6 aylık veya 3 aylık ödeme planlaması yapabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2019 işlemleri için hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 3]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir