0

Erken Emeklilik Nedir? Emeklilik Yaşı Kaç?

Yıllar boyunca çaba sarf edip çalışan insanların hayali belli bir yaştan sonra emekli olmaktadır.Erken emeklilik nedir, 2019 erken emeklilik şartları nelerdir sorusunu pek çok yerde sorabilir veya araştırabiliriz. Yaşlılık zamanında rahat bir yaşam sürmek ve ekonomik anlamda refah sağlayan emeklilik ile ilgili her gün merak edilen bilgileri sizinle paylaşacağız.

Erken Emeklilik Nedir?

Sigortası düzenli yatan kişilerin merak ettiği konulardan birisi erken emekli nasıl olabilirim sorusudur. Emekli yaşını bekleyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi halinde vaktinden önce emekli olmasına erken emeklilik denir. Erken emekli olmak için belirlenen prim gün sayısı ve yıl şartlarını tamamlamış olmanız gerekiyor. Emekli olmak için öncelikle sigortalı olmanız gerekmektedir.

Erken Emeklilik Yasası 2019

  • 1999 yılından önce sigorta girişiniz olması gerekmektedir. 1999 yılından önce sigorta girişiniz varsa eğer ilk şartı yerine getirmiş olursunuz.
  • Prim gün sayısını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  • Maaşınızdan yapılacak %5’ lik kesintiyi kabul etmeniz gerekmektedir.

Erkekler Kaç Yaşında Emekli Olur?

Sigorta başlangıç süresi 08.09.1976 yılından önce olan sigortalı kişiler;

  • 55 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. En az 5000 gün veya 55 yaşını doldurmasıyla beraber, toplamda 25 yıl sigortalı çalışması gerekmektedir. Ölüm ve yaşlılık sigortası primi ödemiş olan kişiler şartları yeterine getirmesiyle birlikte tam emekli aylığı alabilirler.

Sigorta başlangıç süresi 08.09.1999 yılı olan ve sonrası işe giren sigortalı kişiler;

  • 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. En az 7000 gün ile emekli olabilirler. 08.09.1999 tarihinden itibaren sigortalı olan kişiler için sigortalılık süresi bulunmuyor. 60 yaş ve 7000 iş gün olarak belirlenmiştir.

Kadınlar Kaç Yaşında Emekli Olur?

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarında emeklilik yaşı işe girdiği tarihle değişim göstermektedir.

  • 05.2008 tarihi ve sonrası sigortalı olursanız eğer 58 yaş ve 7200 gün şartı vardır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer durum ise 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Hizmet sürelerini eksiksiz dolduran kişiler emekli olabilirler. Verilmiş olan şartları eksiksiz tamamlaması gerekmektedir. Sormak istediğiniz diğer soruları yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 2]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir