0

Ülkemizde engellilere tanınan haklar arasında yer alan engelli vergi indirimi 2019 bilgilerini sizlere aktaracağız.

Engelli olmanın zor olduğunu ve engelli bireyin bu zorluklar üzerinden gelebilmesi için çok çalışması gerektiğini biliyoruz. Bu bağlamda hayatlarının daha kolay hale getirebilmek için devlet tarafından engellilere ayrılan haklar bulunuyor. Bu hakların kullanılması engelliler için avantajdır.

Vergi indirim oranları 2018 yılı içerisinde kişileri pek tatmin etmemişti. 2019 yılı vergi indirim ve tutarları  sizlere ileteceğiz. Buna ek olarak 2019 yılı içerisinde uygulanacak asgari ücreti zammı sonra engellilerin alacağı asgari ücret maaşını sizlere net oranlar üzerinden ileteceğiz. Yazımızın devamında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Engelli Vergi İndirim Oranı 2019

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından  engelli vergi indirim oranı 2019 oranları yayımlandı. Her yıl açıklanan vergi indirimleri fiyat artışı yaşanmıştır. Bu fiyat artışı engellilik derecesine göre değişkenlik gösteriyor. Engelli oranlarına bağlı olan vergi indirimini engelli oranına bağlı olarak sizlere aktaralım.

  1. Engelliliği 1. derece olan kişiler için 100 Türk Lirası vergi indirimi yapılmıştır.
  2. Engelliliği 2. derece olan kişiler için 60 Türk Lirası vergi indirimi yapılmıştır.
  3. Engelliliği 3. derece olan kişiler için 30 Türk Lirası vergi indirimi yapılmıştır.

Geçtiğimiz yıllara göre bu oranlar artık göstermiştir. Engellilere tanınan haklarda vergi indirimi olması oldukça sevindirici haberdir. Kısa vade de bu fiyatlar düşük gözükse de uzun vadede oldukça faydalı olacaktır.

[ilgiliicerik icerik_id=”767″]

Engelli Vergi İndirim Tutarı 2019

Engellilere yapılan vergi indirim oranlarını yukarıda belirtmiştik. Bu oranlar üzerinden yapılan hesaplamalarla engelli vergi indirim tutarı 2019 bilgisini sizlere ileteceğiz. Bu bilgiler yine kişinin engelli oranına bağlı olup değişkenlik gösteriyor. 2019 yılı engelli vergi indirim tutarını sizlere şu şekilde açıklayalım;

  1. Engellilik oranı 1. derece olan yani yüzde 80 üstünde olan kişiler için 1.000 Türk Lirası vergi indirim tutarı bulunmaktadır.
  2. Engellilik oranı 2. derece olan kişilerin yani yüzde 60 ile 79 arasındaki kişiler için 540 Türk Lirası vergi indirim tutarı bulunmaktadır.
  3. Engellilik oranına 3. derece olan yüzde 40 ile 59 arasında bulunan kişilere 240 Türk Lirası vergi indirim tutarı bulunmaktadır.

Engelli Asgari Ücret 2019

Asgari ücrete gelen zam ile birlikte engelli maaşları da yükseldiği bilgisini sizlere iletebiliriz. Bu maaş dağımı yine engelli oranları üzerinden yapılmaktadır. Engelli asgari ücret 2019 tutarlarını maddeler halinde sizlere aşağıda iletelim.

  1.  Engelliliği 1. derecede olan bireyin net maaşı 1.709,65 Türk Lirası olmuştur.
  2. Engelliliği 2. derece olan bireyin net maaşı 1.682,60 Türk Lirası olmuştur.
  3. Engelliliği 3. derece olan bireyin net maaşı 1.639,10 Türk Lirası olmuştur.

Bu oranlar asgari ücret artışına bağlı olup önümüzdeki yıl için tekrar artış beklenmektedir.

Engellilere ayrılan haklar ülkemizde devlet tarafından hassasiyetle takip ediliyor. Engelliliğin zor olduğunun bilincinde olarak gerekli destekler verilmektedir. Sizde Engelli bir bireyseniz size tanınan hakları sonuna kadar kullanmanızı isteriz. Engelsiz bir dünya için hayatı daha kolay hale getirmeye çalışıyoruz.

Finansborsam.com’a özel bir içeriktir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir