0

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır 2019

Engelli raporu ile araç nasıl alınır 2019 sorusunun cevabı ilgili kişinin engellilik oranına göre değişiklik gösteriyor. Devlet farklı engellilik oranlarına sahip olan vatandaşlar için daha farklı şartlar belirlemiş durumda. Bilindiği üzere engel oranının yüksek olmadığı bazı durumlarda engelli vatandaşlar kendi araçlarını kullanabiliyorlar. Ancak bazı durumlarda engelli vatandaşların araç kullanması mümkün olmuyor ve aracı ona bakmakla mükellef olan 3. Dereceden akrabalara kadar herkes kullanabiliyor. Engellilik oranlarındaki temel ayrım %90 ve %40 oranlarında gerçekleşiyor. Eğer kişi %90 ve üzerinde engelliyse yasal düzenlemeler aracı 3.dereceden yakınları veya özel bir şoförün kullanmasını mümkün kılıyor. Ancak kişinin engel durumu %40 ve altındaysa aracı kendisi kullanabiliyor. Ancak bu durumda araçta engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan araç kullanabilmesi gereken donanımın bulunması gerekiyor. Bu durum engelli vatandaşın ehliyetinde de belirtilerek trafik kontrolleri sırasında denetime tabi tutuluyor.

Engelli Araç alımı 2019

Engelli vatandaşların ya da onların bakımını üstlenen yakınlarının araç alımı ve daha sonrasıyla ilgili sahip olduğu birçok hak bulunmakta. Bunlardan bahsedecek olursak %40 ve altında engeli bulunan ve aracı kendisi kullanacak vatandaşların öncelikle bu engeli gösteren bir sağlık raporuna da sonraysa ehliyete ihtiyacı bulunuyor. Bu ehliyeti almak içinse standart prosedür olan kurs ve sınav süreçlerini başarıyla tamamlamaları gereklidir. Engelli araç alımı 2019 konusunda %90 ve üzeri engel durumunda olan vatandaşlar aracı kendisi kullanmayacağı için araç alımında gerekli tek şey bu engeli gösteren rapor olmaktadır. Aynı zamanda bu belgelerle engelli vatandaşlara araç alımında ÖTV indirimi uygulanmaktadır.  Engelliler için araç alım süreci kısaca böyle olsa da engelli vatandaşlara aracı aldıktan sonra birtakım ayrıcalıklar sunuluyor. Örneğin engelliler belediyeye ait otoparklardan ücretsiz yararlanabiliyorlar. AVM’lerde yalnızca engellilerin park edebileceği özel park yerleri bulunuyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”994″]

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır 2019

Ülkemizde ÖTV’nin araç fiyatı içerisindeki payı oldukça yüksek. Devlet engelli vatandaşlara destek olmak amacıyla engelli vatandaşların araç alımlarında ÖTV indirimi uygulamakta. Ancak bu uygulamada bir tavan fiyat bulunuyor. 2019 için bu tavan fiyat 247BinTL olarak belirlendi. Bilindiği üzere normal şartlarda vatandaşlar araç alımlarında ÖTV ve KDV olmak üzere iki tip vergi ödemektedirler. Örneğin vergisiz 100BinTL olan bir araba %50 ÖTV uygulanması ve %18 KDV uygulaması sonucunda 177.000 TL ye satılmaktadır. Engelli vatandaşlar bu aracı satın almak istedğinde %50 ÖTV tutarını ödemezler dolayısıyla 9000TL olan ÖTV’nin KDV’sini de ödemezler ve toplam 118BinTL’ye bu aracı satın alabilirler. Böylece engelli araç indirimi nasıl hesaplanır 2019’u da örnek vererek anlatmış olduk.

 

 

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir