Engelli Bakım Maaşı 2019

tarafından
169
Engelli Bakım Maaşı 2019

Engelli bireyler için devlet tarafından özel bir bakıma muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için belirli bir miktarda maaş yardımı yapılmaktadır. Engelli ve bakıma muhtaç olan hastaların, yakını olan ve bakımını üstelenen kişilere verilen engelli bakım maaşı 2019 yılında ne kadar olacağı merak ediliyor. Evde bakım maaşı olarak da bilinen bu maaşları almak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Ağır engelli raporu veya evde hastası olan herkesin evde bakım parası almak için ilgili kuruma başvuru yapabilir. Gerekli şartları yerine getiren kişilere aylık 1027 lira maaş veriliyor. Başka birisinin yardımı ve bakımı olmadan günlük ihtiyaçlarını yerine getiremeyen giyinme, tuvalet, beslenme, merdivenlerden inip çıkamama, yürüyememe gibi durumlar sebebiyle hastaya bakan kişilere bakım maaşı alabilmektedir.  Evde bakım parasının alınabilmesi için önemli bir detay bulunuyor. Bu detayı iletecek olursak eğer engelli kişinin bulunduğu evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekiyor. Özürlülere verilen sağlık kurulu raporunda ağır özürlü kısmında Evet işaretlenmiş olması durumunda bakım maaşına başvuru yapma hakkına sahip olacaktır.

Evinde %50 raporu olan engelli yakınına ve yaşlısına verilen bu maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Son dönemlerde yapılan usulsüzlüklere rastlanmasından dolayı bir çok kişi de evde bakım maaşı kesintisi yaşadı. Evde bakım maaşı başvurusu olumlu geçen hasta, yalı ve engelli hastalara bakan kişilerin bayram ikramiyesi alıp alamayacaklarını da merak edilmektedir.

Özürlü bakım maaşı hakkında yapılan zam merak edilmektedir. Peki engelli evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir? Bu soruların detaylarını cevaplayalım.

[ilgiliicerik icerik_id=”659″]

Engelli Bakım Maaşı Başvuru 2019

Engelli bakım maaşı başvuru 2019 yılı içerisinde de diğer yıllarda olduğu gibi bakım ücreti/evde bakım destek yardımından faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekiyor. 12.16.2010 tarihinde 27787 sayılı resmi gazetede yayımlanan özürlülük ölçütü, sınıflandırılması ve özürlülere verilecek sağlık raporları hakkında yönetmelik kapsamında engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı %50 olması gerekmektedir. %50 ve üzeri ağır engelli bölümünde Evet ibaresinin olması lazım.

Engelli Bakım Maaşı İçin İstenen Belgeler 2019

Engelli bakım maaşı için bazı belgeler isteniyor. Bu belgeleri temin ederseniz başvuru sürecini hızlandırabilirsiniz. İstenen belgenin detaylarını aşağıda bulup detayları öğrenebilirsiniz.

  • Engelli olan bireye bakacak kişi ve engelli kişinin kimlik fotokopileri.
  • Devlet hastanesinden alınan özürlü raporu. Ağır özürlü olması ve raporun fotokopisi.
  • Engelli olan kişiye ait iki adet vesikalık fotoğraf
  • Engelli kişinin varsa öğrenim durumunu gösteren belge veya suretinin temin edilmesi,
  • Engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı olması gerekiyor.
  • Engelli bireyin anne ve babası boşanmışlarsa, boşanmaya ilişkin mahkeme kararının olması gerekiyor.
Bu ilettiğimiz belgeler isteniyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerin tarafından tüm detaylar size tekrar aktarılacaktır.

Engelli Bakım Maaşı Son Dakika 2019

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından takip edilen evde bakım parasına gerekli şartları taşıyan kişiler başvuru yapabilmektedir.  2018 yılı içerisinde engelli kişiye bakan kişiye 1179 TL ödeniyordu. 2019 yılı evde bakım maaşı zam gelecek. Bu zam oranı henüz netleşmedi. Netleştiğinde size bunun detaylarını ileteceğiz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]