Enflasyon Nedir ?

tarafından
152
Enflasyon Nedir ?

Enflasyon Nedir?

Enflasyon nedir, sorusuna kısaca mal ve hizmetlere ilişkin genel taban fiyat düzeyinin yükseldiği ve dolasıyla paranın satın alma gücünün düşme hızı olarak cevap verebiliriz. Enflasyonun en önemli özelliklerinin arasında ise toplam mal ve hizmet arzının talebi karşılayamaması bulunmaktadır. Yükseldiği durumlarda çoğu ürünün fiyatı da artış göstermektedir. Başka bir şekilde açıklamak gerekirse enflasyon arttıkça elinizde paranın değeri azalır yani alım gücünüz düşer. Merkez Bankaları ekonominin sorunsuz çalışmasını sağlayabilmesi için enflasyonu sınıflandırmaya ve deflasyondan (piyasa fiyatlarının belirli bir zaman aralığında sürekli düşüşe geçme durumu.) kaçınmaya çalışmaktadır. Deflasyon, enflasyonun eksiye düşmesine denilmektedir. Enflasyona örnek vermek gerekirse eğer oranı yüzde 4 ise o yıl içerisinde 2 dolara mal olan kalemin gelecek yıl için 2.04 dolara mal olmasıdır. Ulusal rezerv, enerji ve gıda fiyatları gibi değişken sektörleri dışlayan çekirdek enflasyon verilerini kullanmaktadır. En önemli etkenlerden biri olan dış faktörler, bu tür mallar üzerinde fiyatları etkileyebilir. Bu sektörleri verilerinden çıkarmak, enflasyon durumu açısından daha doğru tablo çizilmesini sağlar. Enflasyonun ortaya çıkışına neden olan etkenleri göz önünü aldığımızda, talep ve maliyet enflasyonu olarak ikiye ayırabiliriz.

Talep Enflasyonu Nedir?

Üretilen mal ve hizmetlerin, tüketicinin toplam talebi karşılayamadığı durumlarda mal ve hizmet fiyatlarında artış olur. Tüketicilerin daha fazla harcama yapmaya başladığı durumlarda üretimin sınırlı seviyede arttığı bir ekonomide talep yönlü enflasyondan bahsedilebilir. Talebi arttırılmasına neden olan bazı durumlar enflasyona neden olur. Siz değerli ziyaretçilerimize örnek verecek olursak eğer, piyasada bir para dolaşıyor olması, yani merkez bankaların piyasaya para sürmesi, tüketicinin gelirlerinde artışların olması, kamu harcamalarının artması gibi durumlar talep enflasyonuna yol açar.

Maliyet Enflasyonu Nedir?

Herhangi bir sebepten ötürü üretim faktörlerinin fiyatlarındaki artış nedeniyle, iş ve hammadde ücretlerinde artış olması durumunda birim faaliyetleri artıp karlıklar azalacaktır. Bu durumda üretici kişi ve firmalar, daha az mal ve hizmet arz etmek isteyeceklerdir. Bu durumda toplam talebin azalmasına neden olacaktır. Enflasyon ile talep düşüklüğü nedeniyle oluşan ekonomik durgunluğun aynı anda yaşanmasına stagflasyon (durgunluk/daralma) denir. Maliyet enflasyonu genellikle ithalatı yüksek olan ülkelerde görülmektedir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]