Emlak Vergisi Ödeme

tarafından
131
Emlak Vergisi Ödeme

Arazi, arsa ve binalar için servete dayılı olarak tahsil edilen emlak vergisi ödeme işlemlerinin ne zaman yapılacağı hakkında sizlere bilgilendirme yapacağız.

Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeme şartı bulunmaktadır. Emlak vergilerini iki ayrı taksit halinde ödeme imkanına sahipsiniz. Bu ödemelerinizi belediyeler üzerinden yapabilirsiniz. 2019 yılı içerisinde emlak vergisi borcunuzun olup olmadığını ya da geçmişe dönük borçlarınızı öğrenmek ve ödeme yapmak için E-Devlet sistemi üzerinden veya Gelir İdare Başkanlığı’nın sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir 2019

Emlak vergisi iki taksitle ödendiğini aktarmıştık. 2018 yılı için konuşuyor olursak birinci taksit mayıs ayı sonuna kadar yani 31.05.2018 tarihine kadar ödenmesi gerektiği bildirilmişti. İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar yani 31.11.2018 tarihine kadar ödenmesi gerektiği belirtilmişti. Emlak vergisi ne zaman ödenir 2019 sorusunun cevabı henüz belli değil. Tarihler açıklanmadı. 2019 yılı içerisinde değişim göstermesi beklenen bu tarihler için ilk taksit 01.03.2019 Mart ayında başlayıp Mayıs 2019 tarihinde sona ermesi beklenmektedir. Resmi karar açıklandığında sizlere durumu ileteceğiz.

Emlak vergisi için çeşitli istisnalar ve muafiyetler bulunuyor. Bunların başında ise tarım arazileri ve köy yerinde bulunan binalar gelmektedir. Emlak kanuna göre köy yerindeki muaf olan yapıların sıralanması “köy ve kör birliklerine ait tarım işletme binaları, soğuk hava depoları, içme ve kaplıcalar ile köylünün müşterek ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla yapılan hamam, çamaşırhane, değirmenler gibi yerler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak vergisini hesaplamak istiyorsanız eğer hesaplamayı hangi emlak türüne göre yaptığınızı bilmeniz gerekmektedir.

Emlak vergisi hesaplama işlemlerinizi emlak türüne göre yapmanız gerekiyor. Konutun büyüşehir içi veya dışı olmasına göre vergi oranları değişkenlik gösterecektir. Her yıl düzenlenen vergi oranına göre vergi tutarınız artabilmektedir.

Aşağıda güncel olarak emlak vergisi oranlarını görebilirsiniz.

Emlak Türü Büyükşehir Dışında Kalan
Büyükşehir İçerisinde Yer Alan
MeskenlerBinde 1
Binde 2
Diğer Binalar
Binde 2Binde 4
Araziler
Binde 1
Binde 2
Arsalarda Binde 3
Binde 6

Her yıl yeniden değerlendirme oranı uygulanarak hesaplama işlemi yapılır. Bu hesaplama işlemleri konutun bağlı olduğu belediye tarafından yapılmaktadır. Bağlı olduğunuz belediyeye giderek işlemlerinizi rahatça hesaplayabilirsiniz.,

Emlak vergisi ile alakalı sizlere güncel bilgileri tekrar aktarıyor olacağız. Sormak istediğiniz tüm soruları bizlere yorumlarda iletebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]