0

Ek 5 tarım sigortası ne kadar 2019 yılı içerisinde tüm soru ve cevapları sizlere ileteceğiz. Buna ek olarak sigorta şartları nelerdir? Ek 5 sigorta primleri 2019 yılı oranları hakkında bilgileri ve tarım sigortası avantajları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ek 5 Tarım Sigortası Formu 2019

Ek 5 tarım sigortasından yararlanmak için başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Ek 5 tarım sigortası formu 2019 formu aşağıda yer almaktadır.  Bu başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Ek 5 Tarım Sigortası Formu 2019
Ek 5 Tarım Sigortası Formu 2019

Form doldurma işlemini tamamladıktan sonra bağlı bulunduğunuz muhtarlığa onaylatmanız gerekiyor. Daha sonrasında bağlı bulunduğunuz il ve ilçe müdürlüklerine giderek mevcut form için onay almanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanı fotokopiniz de ek 5 formuna ekleyerek SGK il yada ilçe müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim sonrası bir ay sonra SGK tarafından gönderilen form ile Vakıfbank veya Ziraat bankası üzerinden primlerinizi ödeyebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1200″]

Ek 5 Tarım Sigorta Şartları 2019

Ek 5 üzerinden tarım sigortası olmak için şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirmeniz durumunda sigortadan yararlanabilirsiniz.  Ek 5 Tarım sigortası şartları 2019 bilgisini aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Madde kapsamında tarım sigortası olabilmeniz için detaylar;

  • Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışıyor durumunda olmanız gerekmektedir.
  • 4/1-b (Bağ-kur ve Tarım Bağ-kur) , 4/1-c (Emekli Sandığı), 4/1-a (SSK) kapsamında sigortanız olmaması gerekmektedir. Hali hazırda sigortanız varsa ek 5 tarım sigortasından yararlanamazsınız.
  • İsteğe bağlı sigortalı olmama durumu bulunmaktadır.
  • 20. madde kapsamında yer alan geçici sigortalı olmamanız gerekiyor.
  • Yaptırmış olduğunuz farklı sigorta üzerinden gelir almamanız gerekiyor.
  • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Bu şartları sağladığınız sürece tarım sigortasından yararlanabilirsiniz.

Ek 5 Sigorta Primi Ne Kadar 2019

Ek 5 kapsamındaki sigortalılar 5510 sayılı kanunun 52. maddesine göre belirlenen prim ve esas kazancın alt ve üst sınırları bulunmaktadır. Sigorta tarafından belirlenen kazancın otuz katı yani yüzde 34,5 oranında prim öderler. Bu durumun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, yüzde 12,5’i genel sağlık sigortası, yüzde 2 si iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası pirimi olarak belirlenmiştir.

Asgari ücretin açıklanması ile birlikte 1 ocak 2019 tarihi itibariyle tarım sigortası primleri de yükseldi. 1 Ocak 2019 itibari ile başlayıp 31 Aralık 2019 tarihi arasına kadar devam edecek olan en yüksek ek 5 sigorta pirimi aylık olarak 5.736,31 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. En düşük aylık tarım sigorta prim tutarı ise 764,84 Türk Lirası olarak belirlendi. Ek 5 sigorta pirimi ne kadar 2019 sorusunun cevaplarını böylece sizlere aktarmış olduk.

Ek 5 Tarım Sigortası Avantajları 2019

Ek 5 tarım sigortası hizmetleri 4a SSK kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda emeklilik şartları bağ-kur veya diğer sigorta kollarına göre daha esnek olabiliyor. Ek 5 tarım sigortası primi ödeyenler daha az gün ile emeklilik hakkı edebilmektedir. Tarım sigortası üzerinden emekli olmak için tarım işlerinde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Tarım işleriyle uğraşmıyorsanız bu kapsamda prim ödememenizi tavsiye ederiz. Bu durum tespit edilirse tüm hizmetlerinizin iptali söz konusu olabilir.

Ek 5 tarım sigortası avantajları 2019 en belirgin özelliği erken emekli olmanızdır. Ek 5 tarım sigortası 2019 hakkında yazılan diğer yazımıza da okumanızı tavsiye ederiz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir