0

Ek 5 tarım sigortası 2019 yılı içerisinde isteğe bağlı olarak primleri ödeyebileceğiniz sigorta kollarından birisidir. Ek 5 tarım sigortası primlerini yatırarak erken emekli hakkı elde edebilirsiniz.

Ek sigortanın açıklamasını yapacak olursak eğer 5510 sayılı SGK kanunun EK 5’inci maddesinde yer alan tarım sigortası veya orman işlerinde süreksiz olarak çalışanların SGK Ek 5 kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeme ile emekli olmayı sağlayan sistemdir.  Tarım sigortası ödeyebilmeniz için mevsimlik işçi, gündelikçi gibi tarım işlerinde uğraşıyor olmanız gerekiyor.

Tarım ve hayvancılık işleri için ülkemizin toprakları verimli olmasına rağmen bu işlerle uğraşmak zordur. Ciddi emek isteyen tarım işleri üzerinden emekli olmak isteyen kişilerin sigorta için gereken belgeleri ve sigortanın nasıl yapılacağı ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Belgeler 2019

Tarım sigortası yaptırabilmeniz için bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlara ait giriş bildirgesi muhtarlık, birlik, il, kuruluş, veya ilçe tarım müdürlükleri tarafından önce onaylanması gerekmektedir. Onay işlemi tamamlandıktan sonra kimlik fotokopisi ve ikamet belgesi temin edilerek sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması yeterli olacaktır. Bu belgelerle birlikte tarım sigortası işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ek 5 tarım sigortası için gerekli belgeler 2019 bilgisi sizlere il veya ilçe tarım müdürlüklerinden tekrar iletilecektir.

[ilgiliicerik icerik_id=”774″]

Ek 5 Tarım Sigortası Nasıl Yapılır 2019

Tarım sigortası yapmanız için gereken adımları aşağıda sizlere sıralıyoruz.

  • Öncelikle ek 5 tarım sigortası formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda bilgilerin düzenli ve eksiksiz olması önemlidir.
  • Bağlı bulunduğunu muhtarlığa başvuru formunuzu onaylatılır.
  • Bağlı bulunduğunuz il veya ilçe müdürlüğüne giderek de mevcut formu onaylatmanız gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopiniz ek 5 başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
  • SGK il ve ilçe müdürlüğüne başvuru formunuz teslim edilir.

Evrakları teslim ettikten 1 ay sonra SGK tarafından size gönderilen form ile Ziraat Bankası veya Vakıfbank ile primlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Ek 5 2019 Primi Ne Kadar

Ülkemizde tarım sigortası primi 2019 1 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihi arasında en düşük 583,48 TL olarak belirlenip ek yüksek ise 4,376 TL olarak ödenmişti. asgari ücrete açıklanan zam ile birlikte tarım sigortası primleri de artacaktır.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihileri arasında en düşük aylık ek 5 tarım sigortası prim tutarı 764,84 TL

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihileri arasında en yüksek ek 5 tarım sigortası prim tutarı 5.736,31 TL

Ek 5 2019 primi ne kadar sorusunun cevabı ukarıda belirtilmiştir. Tarım üzerinden primlerinizi yatırarak emekli olabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir