Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır 2019

tarafından
121
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır 2019

Finansborsam.com olarak sizlere bu yazımızda devletten kira yardımı nasıl alınır 2019 sorularının cevaplarını ileteceğiz. Devletin kalacak yeri olmayan vatandaşlara, barınak temin etmektedir. Bu durum için ise kira yardımı yapmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu ekonomiden kimler yararlanabilir bunların detayları aktaralım.

Yoksullara Kira Yardımı 2019

Devletten kira yardımı 2019 yılı içinde geçerliliğini korumaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucu her 5 kişiden 1 i yoksulluk sınırlarında olduğu sonucuna varılmıştır. Zor durumda olan insanlar haliyle devletten yardım bekliyor.  Devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Evi olmayan, sokakta kalan kişilere Sosyal Dayanışma Derneği tarafından yoksullara kira yardımı yapılmaktadır. Devlet kişiye yapılacak yardımı ne kadar yoksul olduğuna bakarak yapmaktadır.

Kira Yardımı Nedir?

Devletin yardıma muhtaç, geliri olmayan veya geliri yeterli olmayan kişilere sağlamış olduğu finansal destek olarak açıklayabiliriz.

Kira Yardımı Kimlere Veriliyor?

Kira yardımı kimlere veriliyor sorusunu sizlere kısaca madde halinde iletmek istedik.

 • 65 yaşının üzerindeki kişiler kira yardımından yararlanabilir. 65 yaş üstü vatandaşın evi olsa bile bu yardımdan yararlanabilir.
 • İhtiyaç sahibi, sabit geliri olmayan, yoksul kişilere verilmektedir.
 • Öğrenci iseniz ve gelir durumunuz kötü ise bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Bu durum için henüz yaş sınırı açıklanmadı.

Kira Yardımı Başvurusu 2019

Yoksul olan kişiler ilgili ekipler tarafından yeteri kadar araştırılıp sosyal ve ekonomik anlamda yoksul oldukları netleştirildiğine kira yardımı alabilirler. Yoksul olan kişiler bulundukları  il ve ilçe müdürlüklerine bağlı kurumlara giderek başvuru formu doldurabilirler. Ek olarak kaymakamlığa gidip başvuru yapabilirsiniz.

Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar 2019

 • Sigortalı Çalışan olmamanız gerekiyor.
 • Düzenli geliriniz olmaması ve geliriniz yoksulluk sınırı altında olması,
 • Anne ve baba tarafından kalan maaş olmaması,
 • Ev, araba, arsa gibi mallara sahip olmamanız,
 • Başvuranın yoksul olması

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kişiler başvuru yapmadan önce gerekli evrakları temin etmesi gerekmektedir. Bu evrakların neler olduğu sizlere aşağıda iletiyoruz.

 • Arkalı önlü kimlik fotokopisi
 • İkametgah Belgeniz olması gerekiyor.
 • Geliriniz varsa gelir durumunu ileten belgenin temin edilmesi,
 • Banka hesap numaranız,
 • Yoksulluk durumunuzu açık bir şekilde belirttiğiniz dilekçe

Yukarıda belirtilen evrakları başvurmadan önce temin edebilirseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Yoksulluk problemi çeken kişiler için yapılan kira yardımının da belli bir süresi bulunmaktadır. Kira yardımı kişinin gelirine göre belirlenmektedir. Gelir düzeyine göre değişmektedir. Bu yüzden net bir şey söyleyemiyoruz. Bu haktan yararlanan bir kişi ikinci kez yararlanamayabilir

İllere göre Kira Yardımı 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yıkılma ihtimali ve deprem riski taşıyan evlerin kontrollerini sağlayıp yıkım kararı alındığını biliyoruz. Yıkım sonrası kişilerin daha iyi bir evde kalması için kira ödemesi yapılmaktadır. Bulunduğunuz ev deprem riskini taşıyorsa yapmanız gereken ilgili kurumlara başvuru yapmaktadır. 2018 verilerini kontrol ettiğimizde kentsel dönüşüm alanında yapılan kira fiyatlarını sizlere iletelim.

En düşük kira yardımı 595 TL olarak belirtilmiştir. Bu iller; Artvin, Bingöl, Iğdır, Çankırı, Bartın, Kırıkkale, Gümüşhane, Hakkari, Bayburt, Bilecik, Yalova, Kilis, Sinop, Nevşehir, Bolu, Burdur, Erzincan olarak belirtilmiştir.

Düzce, Yozgat, Uşak, Siirt, Aksaray, Giresun, Edirne, Isparta, Kart, Amasya, Bitlis, Edirne, Osmaniye, Düzce,  Rize, Kars, Kastamonu’da kira yardımı 700 TL olarak belirlenmiştir.

Adıyaman, Elazığ, Sivas, Zonguldak, Çanakkale, Ağrı, Kütahya, Afyonkarahisar, Batman, Tokat, Çorum’da kira yardımı 790 TL verilmektedir.

Kentsel dönüşüm sonrası Kahramanmaraş, Denizli, Eskişehir, Hatay,  Mersin,  Kocaeli,  Malatya,, Kahramanmaraş, Mardin, Sakarya, Tekirdağ, Samsun, Şanlıurfa, Van, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Eskişehir’de 830 TL kira yardımı verilmektedir.

950 TL kira yardımı illere göre, Antalya, Konya, Bursa, Adana olmak üzere kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere 810 TL, sınırlı olarak aynı hak sahiplerine 4 bin 525 lira kira ödenmektedir.

En yüksek kira yardımın yapıldığı, Ankara, İzmir, İstanbul’da kentsel dönüşüm nedeniyle kiraya çıkacak vatandaşlara 960 Türk Lirası, sınırlı olarak belirlenen aynı hak sahiplerine ise bir kez olmak üzere 4.800 TL ödeme yapılmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ödemeler Resmi Gazete de yayınlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanun sonrası yapılmıştır. Bu kanun içerisinde yer alan kişiler kira yardımı alabilirler.

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]