0

Çocuk Parası Hakkında Herşey

 

Türkiye’de yenilenen yasalar ile birlikte artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı pek çok farklı yardım kampanyası ile ailelere destek veriyor. 2018 yılı ile birlikte çocuk parası artık yeni evlat edinen aileler için bir çok yükü omuzlarından kaldırabilmek için verilen geri ödemesiz bir paradır .  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere verilmekte olan çocuk parası karşılıksız olarak verilmekte ve sizlerden geri ödeme talep edilmez. Çocuk parası almak için neler gerekli, sorgulama işlemleri nasıl yapılır ve çocuk parası ücretleri hakkında bilgileri sizlere detaylı olarak vermek istiyoruz.

İçindekiler

  • Çocuk Parası Nedir?
  • Çocuk Parası Ne Kadar?
  • Çocuk Parası için Başvuru Nereye Yapılır?
  • Çocuk Parası Sorgulama
  • Çocuk Parası Ödemesi Nereden Yapılır?

 

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası ücreti ailede kaç çocuk olduğuna göre ve ailede kaçıncı çocuk olduğuna göre değişkenlik göstermektedir . Çocuk parası tarihinden itibaren ilk doğumunu gerçekleştiren annelere için 300 TL ödeme yapılmaktadır. 2,3 ve 4. Çocuk için ise ailelere 400 TL çocuk parası ücreti ödenmektedir. Çocuk parası maksimum 4 çocuğa kadar ödeme gerçekletirilen bir uygulamadır .

Çocuk parası ücreti hakkında devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ödenecek olan bu rakamlar takip edilmektedir ve gerçekleştirilecek olan sahte işlemlerin tespiti durumunda ağır cezalar bulunmaktadır.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, doğum yaptıktan sonra ailelere verilen bir ödeme tutarıdır. Ailelerin doğum ile birlikte ihtiyaçlarını karşılamak için sunulmakta olan çocuk parası ailede kaç çocuk olduğuna göre değişen tutarlara sahiptir. Ailelere doğum işlemi ile birlikte verilecek olan çocuk parası nasıl alınır ve ne kadardır incelemeye devam edelim.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”1681″]

Çocuk Parası için Başvuru Nereye Yapılır?

Çocuk parası almak için başvuru yaparken öncelikle bebeğin nüfus kağıdının çıkartılması gerekmektedir. Daha sonra başvuru işlemleri şehirde yaşamakta olanlar için SGK İl Müdürlüğü üzerinden, ilçede yaşamakta olanlar için ise Kaymakamlık binası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemi gerçekleştirilir iken çocuğun birinci dereceden yakını bulunması gerekmektedir.

Çocuk parası almak için başvuru dilekçesi doldururken tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bildirmeniz paranızı alabilmeniz açısından çok önemlidir .

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra birkaç gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak sonucu çıkmaktadır. Çocuk parası sorgula işlemi için sadece PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. PTT’nin herhangi bir şubesine giderek annenin kimliği ile çocuk parası sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Çocuk parası sorgulama işlemi gerçekleştirilir iken ödeme sadece birinci dereceden yakınına yapılmaktadır.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”1622″]

 

Çocuk Parası Ödemesi Nereden Yapılır?

Çocuk parası ödeme işlemi şehirde yaşamakta olanlar için Aile Bakanlığı binasından, ilçede yaşamakta olanlar için ise Kaymakamlık içerisinde yer almakta olan Nüfus bölümünden gerçekleştirilmektedir. Çocuk parası ödemesi sadece tek sefer olarak gerçekleştirilen bir ödemedir ve maksimum 4 çocuk için bu ödemeyi alabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir