0

Çiftçi Kredisi Hesaplama 2019

Ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik krizler nedeniyle cari açıkları gittikçe artmakta ve buna bağlı sebeplerden ötürü üretimlerde zayıflamaktadır. Devlet bu durumlar için üretime gereken yatırımı yapacaklarını belirtmişti. Bu açıklama sonrası çiftçiler avantajlara sahip olurken, kredi çekmek isteyen çiftçiler için faiz oranlarında yeni yapılandırmalara gidildi. Yeni yılla beraber çiftçiye faizsiz kredi 2019 veren bankalar merak edilmektedir.  Bizde bu araştırdığımız tüm bilgileri sizlere yazımızın geri kalan kısmında paylaşacağız.

Ülkenin kalkınması ve ekonominin artması için en önemli faktörlerden birisinin tarım olduğunu diğer yazılarımızda iletmiştik. Üretim zor iş olması bir yana, ciddi bir sermaye gerektiren bir sektördür. Ülkemizin coğrafi konumu, ilklim şartları tarım ve hayvancılık işleri için elverişlidir. Devletin bu durum için sağladığı destek ile beraber bankalarda çiftçilere gerekli desteği vermektedir. Bankalar hali hazırda çiftçi olan ve olmak isteyen kişileri teşvik edebilmesi adına çiftçi kredisi faiz oranları 2019-2020 yılı dahil önemli indirimler yaparak, ekonomiye can vermek istemişlerdir. Düşük Faiz olması bir yana çiftçilere ayrılan kredi üst limitlerin son derece yüksek olması çiftçiler açısından sevindirici haberdir. Başvuru yapan çiftçilere 13 Milyon Türk Lirasına varan kredi imkanları sağlanmaktadır. Belirttiğimiz 13 Milyon Türk Lirası tutarı çiftçilerin üretim yaptıkları alanlara göre farklılık göstereceğini bildirmek isteriz. Önümüzdeki günlerde faiz oranlarının daha fazla düşeceği yönünde bir takım bilgiler mevcuttur. Bu sayede çekmiş oldukları kredileri çiftçiler daha az faiz ödeyerek sonlandırmaları mümkün.

2019’da Çiftçiye Faizsiz Kredi

2019 yılı itibari ile çiftçiye faizsiz kredi veren bankaların listesi aşağıda mevcuttur.

Güncel Çiftçi Faiz Oranları 2019

Çiftçilere kredi veren bankaları önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bankaları kısa iletmek gerekirse eğer  Ziraat Bankası, Şekerbank, Denizbank, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıfbank ve diğer birçok banka çiftçilere ayırdıkları ciddi miktarda üst limiti yüksek kredi kullandırma imkanı bulunmaktadır. Devlet tarafından verilen talimatlar ile bankaların vermiş olduğu kredilerin denetlenmesi yapılmaktadır. Bu nedenle faiz oranları tüm bankalarda değişkenlik göstermesi rağmen oldukça az seviyededir. Faiz oranları için şubeler üzerinden yapmış olduğumuz genel bir araştırma için çiftçi kredisi faiz oranları %1.23 ile %1,45 arasında değişkenlik gösterebileceğini iletebiliriz.

Tarım için alınmayan kredilere bakıldığı zaman bu oran oldukça fazladır. Tarım işleri için ayrılan kredilerin faiz oranı düşük seviyelerde olması sevindirici haberdir. Özellikle çiftlik açacak kişiler ya da arazi alacak kişiler için çiftçi kredisi faiz oranlarının %1.23’ün çok daha altına indiğini söyleyebiliriz.

Çiftçiysen veya genç bir çiftçi adayı iseniz sormak istediğiniz soruları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir