0

Çiftçi borçları yapılandırma işlemi ülkemizde tarım faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimiz için oldukça önemlidir. Ülkemizde tarımın tüketiciler ve ekonomi için önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Tarım işlerinde oluşabilecek maddi sıkıntılar sonucu hem işlerini düzeltmek hem de maddi açıdan rahatlamak için bankaların kendilerine sağlamış olduğu kredilerden yararlanıp yatırım yaparlar. Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2019 yazısına tıklayarak, kredi veren bankaların listesini görebilirsiniz. Devletin almış olduğu karar sonrası çiftçiler maddi sorunlardan dolayı ödemediği veya ödeyemedikleri tarımsal borçları yapılandırılacak ve re-finansman sağlanarak borçların kapatılmasına yardımcı olunacaktır. Buna ek olarak bilgi vermek gerekirse, ödenmeyen borçlar sonrası oluşan faizlerin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Çiftçilerin borçları kapatması için ise 5 yıl vade süresi tanınacaktır. Bu durumda aklınızda oluşabilecek yapılandırma başvurusu nereye yapılacak? Borç yapılandırma başvuru şartları nelerdir? Borç yapılandırma kredisi nedir? hakkındaki tüm soruların cevaplarını ilgili yazımızda vereceğiz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1217″]

Tarım Kredi Borç Yapılandırması 2019

Tarım sektörünün önemli olması nedeniyle devletin, çiftçilere sağlamış olduğu desteklerle her zaman yanlarında olduklarını bildirmişlerdir. Yukarıda belirttiğimiz üzere çiftçilerin ödeyemediği borçların faiz oranının yarısı devlet tarafından ödenecektir. Toplam borcunuzun gecikmeli faiz oranı %20 ise bu oranın %10’luk kısmı devlet tarafından karşılanacak. Bu durum çiftçiler için oldukça sevindirici haberdir. Borç yapılandırmanın yanı sıra çiftçiler dilerse borçlarını ödeyebileceği ileri bir tarihe erteleme işlemi yapabilirler. Tarım kredisi borç yapılandırması 2019 yılı içinde geçerli olup başvuruların nereye yapılacağı hakkında diğer detaylara hep birlikte göz atalım.

Çiftçi Borç Yapılandırma Başvurusu

Çiftçi borç yapılandırma başvurusu için en yakın kooperatiflere veya Ziraat Bankası şubelerine gidilerek işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Borç yapılandırmadan önce bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları ise bir sonraki başlıkta detaylı olarak sizlere ileteceğiz. Yapacağınız başvuruların hızlı sonuçlanması ve daha sağlıklı olması adına Tarım Kredi Kooperatifleri birimlerine yapılmasını tavsiye ederiz. Buradan yapılan işlemler daha hızlı ve kesin sonuç almanızı sağlar. Yine de başvurmadan önce en doğru bilgileri görevli olan kişiye danışarak öğrenmeniz sizin açınızdan daha iyi olur. Borç erteleme işlemi için Ziraat Bankası şubesine başvurabilirsiniz. Başvuru işlemleri sonrası uygun görüldüğü takdir de erteleme imkanından yararlanabilirsiniz.

Çiftçi Borç Yapılandırma Şartları 2019

Borçların yapılandırması için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Çiftçi Borç Yapılandırma şartları listesini aşağıda sizlere madde halinde iletelim.

 • Bankadan kullanmış olduğunuz krediyi çiftçilik faaliyetlerinde kullanmış olmanız önemlidir. Ödeyemediğiniz borcun çiftçilik faaliyetlerinde kullanılması şartı mevcuttur.
 • Almış olduğunuz kredi Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere sağlanmış olması gerekmektedir.
 • Borcunuzun ödeme süresi aşmış ve ödenmemiş olması gerekiyor.

Borçların ödenmemesi durumunda kişilerin kredi notunu etkilediğini ve bankalar tarafından kara listeye alındıklarını bildirmiştik. Çiftçiler başvuru sonrası yapılandırma yapılıp borçları düzenli ödendiği zaman kara listeden çıkarılacağı iletilmiştir. Yapılandırma işleminin sorunsuz sağlanması için iki kişi kefil istenebilir.

 

Çiftçi Borçları Yapılandırma 2019

[ilgiliicerik icerik_id=”1291″]

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Devletin sağlamış olduğu bu büyük destek ile çiftçiler maddi açından rahatlamış olup gelir durumlarına göre kredi ödeme hesaplarını tekrar yapabilecekler. Devlet tarafından sağlanan yapılandırma desteğininin bazı özellikleri var. Tarımsal Borç yapılandırma kredisi hakkında sizlere daha fazla detay iletmek istiyoruz. Özelliklerden bahsedecek olursak eğer;

 • Borçların kapatılması için yeni bir kredi verilecek. Bu kredi çiftçiye değil, borçlu bulunduğu kuruma ödemesi yapılacaktır.
 • Ödenmiş olması gereken kredi borcun ödenmemesi durumunda ise, yapılandırma başvurusuna kadar geçen süre içerisinde %3 faiz uygulanacak. Toplam faiz tutarının yarısı devlet tarafından ödenecek. Geriye kalan borç hesaplanıp vadelere bölünerek çiftçilerin geri ödemesine kolaylık sağlanacaktır.
 • Borçların yapılandırılması için 5 taksit yapılacak. Bu taksitler yılda bir kez ödenecek.
 • Bankaların kara listesinde bulunan çiftçiler ise bu krediden yararlanabilecek.

Bu yapılandırma kredisinin kullanılabilmesi için borçlanmaların tarımsal faaliyetlerden dolayı yaşanmış olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Konut, ihtiyaç, taşıt kredileri için yapılandırma yapılamaz.

Çiftçi Yapılandırma Örnek Planı

Çiftçilere 5 yıl yapılandırma olanakları sağlandığını yukarıda kredi özelliklerinde belirtmiştik. Çiftçi Borç yapılandırma örnek planı aşağıda belirttiğimiz şekildedir.

 1. Kredinin ilk taksiti : Kasım 2018
 2. Kredinin ikinci taksiti : Kasım 2019
 3. Kredinin üçüncü taksiti : Kasım 2020
 4. Kredinin dördündü taksiti : Kasım 2021
 5. Kredinin beşinci taksiti : Kasım 2022

Yukarıda belirtmiş olduğumuz plan örnektir. yapılandırma yaptığınız aydan itibaren 5 yıl içerisinde kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu durum özellikle kredi sicilleriniz için önemlidir. Yapılandırma yapıp düzenli geri ödeme yaparsanız eğer siciliniz temize çıkacaktır.

Görüşlerinizi ve sorularınızı bize bildirmeyi unutmayınız.

Our Reader Score
[Total: 8 Average: 3.8]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir