0

Günümüzün şartlarında evlenmek oldukça oldukça zordur. Eskisi gibi kolay olmadığını söyleyebiliriz. Devletin yeni evlenecekler ve kısa sürede evlenmeyi düşünenler için hazırladığı çeyiz hesabı uygulaması bulunuyor.

Evlilik için son adım olan düğün günümüzde oldukça pahalıya mal olmaktadır. Bu durumdan rahatça kurtulabilmeniz için devlet tarafından evlenecek olan çiftlere çeyiz hesabı desteği verilmektedir. Evlenmek için plan yapan ve para biriktirmek isteyen kişilere çeyiz hesabı açma 2019 hakkında tüm detayları ileteceğiz.

2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan çeyiz hesabı evlenmek isteyen çiftlere yönelik katkı sağlamaktadır. Bu durum için bazı şartları da yerine getirmeniz gerekiyor. Devlet destekli çeyiz hesabı hakkında tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 2019

Çeyiz hesabı kapsamında yapmış olduğunuz birikimlerin maksimum %20’i kadar devlet katkısı sağlanmaktadır. Yani en az üç yılda 25 bin liraya kadar birikim yapmanız halinde devlet tarafından evlenecek olan çiftlere 5 bin lira destek sağlanmaktadır.

Burada önemli detaylardan bir tanesi birden fazla çeyiz hesabı açamıyorsunuz. Hesabı açmanız durumunda bir defaya mahsus olmak üzere 15 Bİn TL para yatırabilirsiniz. Hesaba yatırmış olduğunuz ödemelerin düzenli olması önemlidir. Aylık ya da üç aylık ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ödeme düzeninizin aylık seçilmesi durumunda alt sınır 100 TL, üst sınır ise 1000 TL olarak olarak ödeyebiliriz. 3 aylık ödeme planı seçerseniz eğer , aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacaktır. Bankalar aracılığı ile hesap açtırdığınız takdirde, bir dönem içerisinde en fazla hesabınızdan 2 defa çekim yapabilirsiniz. Bakiyenizin, açılış tarihinden itibaren yatırmanız gereken asgari tutarlardan az olmaması lazım.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 2019

Devlet destekli çeyiz hesabı 2019 yılında ödenecek olan katkı payı Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır. Çeyiz desteği alabilmeniz için bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Çeyiz hesabı açan banka ile görüşüp bu hesabı açtırmanız ve 3 yıl boyunca aktif tutmanız gerekmektedir.
  • 27 yaşını doldurmamız olmanız gerekiyor. Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmanız gerekmektedir.
  • İlk evliliğinizi yapıyorsanız bu destekten yararlanabilirsiniz.
  • 18 yaşından küçük olan bireyler için veli ya da vasisi hesap açabilecektir.
  • Sadece bir tane çeyiz hesabınız olması gerekiyor. Ortak olarak kullandığınız hesaplar değerlendirilemez.
  • Bankadan açtırdığınız hesap bankalar arasında taşıma işlemi yapılamaz.
  • Hesabı sadece TL cinsinden mevduat veya katılım fonu olarak açabilirsiniz.
  • Devlet katkısı sadece çeyiz hesabınızın bulunduğu hesap aracılığı ile alabilirsiniz.
  • Devlet katkısından almak istiyorsanız evlilik tarihinizden itibaren 6 ay içerisinde aile cüzdanı ve ilk evli olduğuna dair belge ile hesabı açtırdığınız bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. 10 iş günü içerisinde başvurunuz kontrol edilip hesabınıza gereken miktar yatırılacaktır.
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir