Çalışma İzni Nasıl Alınır 2019

tarafından
135
Çalışma İzni Nasıl Alınır 2019

Çalışma İzni Nasıl Alınır 2019

Çalışma izni nasıl alınır 2019 sorusunun cevabı Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar ve yabancı ülkelerde çalışmak isteyen T.C. vatandaşları için önem ifade ediyor. Öncelikle çalışma izni almak için yapılması gereken şeylerin ve istenen şartların ülkeden ülkeye değiştiğini belirtmekte fayda var. Dolayısıyla hangi ülkede çalışmak istiyorsanız o ülkenin istediği şartları ve başvuru sürecini öğrenmelisiniz. Ancak Türkiye’de çalışmak izni almak isteyen yabancıların için 4 farklı uygulama söz konusu olmaktadır. Bunlar; süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni, bağımsız çalışma izni ve turkuaz kart uygulamalarıdır. Süreli çalışma izninde esas olan iş sözleşmesinde belirtilen süredir. Devlet bu süre boyunca yabancı vatandaşlara çalışma izni tanır. Süresiz çalışma izniyse yalnızca bazı yabancıları kapsıyor. Bu izne tabi olan yabancıların en az 8 yıldır her yıl süreli izinler alarak Türkiye’de çalışmış olması gerekiyor. Yalnızca bu şartları sağlayan yabancı vatandaşlar bu izne başvurabiliyor. Bağımsız çalışma izniyse yüksek vasıflı mesleki beceriye sahip birtakım insanlar için düzensiz bir şekilde uygulanıyor. Turkuaz kart uygulamasıysa belirli alanlarda Türkiye’ye yabancı sermaye yatırımında bulunacak yabancı girişimcileri kapsamakta.

[ilgiliicerik icerik_id=”1628″]

Çalışma İzni Sorgulama 2019

Eskiden göç idarelerinden ve aile ve sosyal politikalar bakanlığı aracılığıyla direkt olarak sorgulanan çalışma izni günümüzde oldukça kolay bir şekilde internet aracılığıyla sorgulanabiliyor. Çalışma izni sorgulama için https://izinsorgula.csgb.gov.tr/#/app/giris adresini kullanmak yeterli. Bu adres aracılığıyla yabancı vatandaşlar kimlik numaraları ve çalışma izni belge numaralarını girerek çalışma izni sorgulama 2019’u gerçekleştirebilirler. Sorgulamanın sonucunda yalnızca iznin iptal olup olmadığı değil ne zaman sonlanacağı , ne gibi ücretlerin ödenmesi gerektiği, sistemde tanımlı görev durumu vb bilgilere de kolayca ulaşabilmek mümkün.
Çalışma İzni İptali 2019
Türkiye’de çalışan yabancı vatandaşların çalışma izni iptali de tıpkı çalışma izni başvuruları ve çalışma izni sorgulama sürecinde olduğu gibi internet üzerinden yapılabiliyor. İşverenlerin e- devlet aracılığıyla yabancı çalışanlarının çalışma iznini iptal etmesi mümkün. İşveren e devlette var olan yabancı çalışma izni sistemine girerek sisteme iznin iptaliyle ilgili bir dilekçe yüklemelidir. Dilekçe yükledikten sonraysa tek yapılması gereken işlemin onaylanmasıdır. Bir diğer önemli husussa ilgili yabancı personelin çalışma izni kartının devlete iade edilmesi oluyor. Bu kart kargo aracılığıyla ya da elden teslim edilebiliyor. Böylece sizleri çalışma izni iptali 2019 hakkında bilgilendirmiş olduk.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]