Çalışan Anneye Destek 2019

tarafından
142
Çalışan Anneye Destek 2019

Çalışan annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımından yardımdan doğum borçlanmasına kadar çalışma hayatında pek çok hak tanınmaktadır.

Devlet tarafından annelere yönelik pek çok destek verilmektedir. Maalesef bu destekler bazen bilinmediğinden gerekli desteği alamıyorsunuz. Çalışan anneye destek 2019 yılı tüm detayları sizlere aktaracağız. Asgari ücrete yapılan artışla birlikte artan bu destek ödemelerinin toplam tutarı 7 bin Türk Lirasına kadar yükselmiştir. Çalışan anneye verilen haklar 2019 detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Çalışan Anneye Verilen Haklar 2019

Çalışan anneye verilen haklar 2019 listesini sıralayıp ileteceğiz. Giderek çok sayıda kadının üretim hayatına dahil olduğu, iş hayatında aktif olarak çalıştığı ülkemizde çalışan anne adaylarının anne hakları bulunuyor. Hem çocuk bakmak, hem de üretime dahil olup aile ekonomisine katkıda bulunmak oldukça zordur. Çalışan annelerin oranı giderek yükselirken anne haklarının tüm detaylarını yazımızda bulabileceksiniz. Son yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte pek çok yasa yürürlüğe girdiğini belirtelim. Çalışan anneye verilen hakların tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Çalışan Anneye Verilen Haklar 2019

Çalışan Anneye Doğum Yardımı 2019

Çalışan anneler doğum yaptıklarında, devlet tarafından doğum yardımı alabiliyor. Halk arasında bilinen diğer adı ise çocuk yardımı diyebiliriz. Çalışan Anneye doğum yardımı 15 Mayıs 2019 tarihi sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilmektedir. Doğum yardım tutarını iletecek olursak birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sondaki çocuklar için ise 600 TL olarak belirlenmiştir. Doğum yardımında yararlanmak için zaman kaybetmeden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Çalışan Anneye Yarım Gün Çalışma Desteği 2019

Çalışan anneler doğum yaptıklarında çocuğu okula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkından yararlanabilmektedir.  İşçi statüsünde yer alıp çalışan kadın anneler doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanla çalışma hakkına sahiptir. Anneler, yasal olarak verilen doğum izni bittikten ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3 ve daha fazla çocuk için 6 ay yarım gün çalışma hakkına sahip olup tam maaş alabilmektedir. Böylece çalışan anneler yarı zamanlı çalışıyor olsa bile tam maaş alıp, maaşından kesinti yapılmamaktadır. Örnek verecek olursak eğer çocuk doğduktan sonra doğum izniniz bitti, isteğe bağlı olarak 60 gün yarı zamanlı çalışıp ve belirtilen aylar boyunca maaşınızı tam alabiliyorsunuz. Engelli çocuğu doğan anneler ise 12 ay süreyle yarı zamanla çalışabilmektedir. Ek olarak çocuk, ilk okula başlayana kadar yarım gün hakkınız var. Bu durumda ise şirketinizden yarım maaş alabileceksiniz. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler devam etmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1622″]

Çalışan Anneye Doğum Parası 2019

Çalışan Anneye Süt Parası 2019

Süt parası diğer adıyla emzirme ödeneğinden çalışan anneler yararlanabilmektedir. Bu imkandan SSK kapsamında çalışan anneler ve yine SSK’lı çalışan babalar faydalanabilmektedirler. Bağ-kur’lu annelerde emzirme ödeneği yardımı alabilirler. Sigortalı çalışan olmaları ve geçen sene içinde 120 gün prim ödemeleri yeterli olacaktır. Buna ek olarak Bağ-kur’lu  olan kişilerin geçmişe dönük prim borcu da bulunmaması gerekmektedir. 2019 yılı için alınacak süt parası yapılan düzenlemeler ile 180 lira oldu. Emzirme ödeneği bir kereliğine devlet tarafından verilen ödenektir.

Çalışan Anneye Doğum Parası 2019

SSK’lı çalışan anneler yoğum yardımı adı altında doğum izni döneminde iş görmezlik parası alabiliyor. Bu ödenek, sizlere tanınan yasal bir haktır. Ödeneği alailmek için doğumun gerçekleştiği tarihten önceki yıl için en az 90 gün sigorta primini ödemeniz gerekmektedir. Çalışan anneye doğum parası 2019 şartlarından bir diğeri ise doğum izni süresince bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Doğum izni öncesi iş yerinden ayrılırsanız(işten çıkma) doğum parası alamazsınız. Ek olarak ödeneği alabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğinde sağ olması şarttır. Doğum parası annenin son 3 aylık brüt ücretine göre hesaplama yapılmaktadır. Brüt ücretinden hesaplanıp, hesaplanan tutarın üçte ikisi anneye ödenmektedir.  2019 yılı asgari ücret ile çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6.367 Türk Lirası olacaktır.

Çalışan Anneye Kreş Yardımı 2019

Çalışan Anneye Kreş Yardımı 2019

Çalışan Anneye Kreş Yardımı 2019

Çalışan annelere devlet tarafından tanınan bir diğer hak ise kreş yardımıdır. 2018 yılında kreş yardımı şartları değiştirilmişti. Bu değişikliğe bağlı olarak destek miktarlarının da arttığını söyleyebiliriz. Destek için temel kriter annenin almış olduğu maaş durumuna bağlıdır. Asgari ücretle çalışan anneler devletin sunmuş olduğu bu yardımı alabilirler. Geçen sene yapılan düzenleme ile kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı, gelire bağlı olarak vergiden istisna tutulmuştu. Bu rakam 2019 yılı içerisinde asgari ücretin %15’inden asgari ücretin %50’sine çıkarılmıştır.

Our Reader Score
[Total: 3 Average: 5]