0

Bitcoin Nedir ?

Bir diğer adı Kripto olan bu dijital para birimi gün giderek yayınlaşması ve büyük kitleler tarafından duyulmasıyla hayatımızda yer edinmektedir. Bitcoin nedir, sorusunu kısaca açıklamak gerekirse elektronik ortamda elde edilebilen ve yine elektronik ortam yaratılan dijital para birimidir. Bitcoin, Dolar ve Euro gibi banknotlar halinde basılmamaktadır.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir yazılım geliştirici tarafından hayata geçirilmiştir. Elektronik ve şifreli para birimidir. Bitcoinin yaratılışındaki amaç hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayıp, düşük işlem masraflarıyla anlık olarak hemen hemen her ortama aktarılan para birimi olmuştur. Bitcoin kısa bir süre içerisinde dünya markaları ve dünya devleri ile kullanımı artarak alışveriş işlemlerinde kullanılıp değerini ciddi rakamlara taşımıştır. Para birimlerinin Euro, Dolar, Türk Lirası ve diğer tüm paraların temeli altın ve gümüştür. Bitcoinin temeli ise altın değil, tamamen matematik olmasıdır. Bitcoinin oluşması ve günümüzde yer edinmesi ile Coin piyasasında alt coinlerinde oluşturulmasına sebep olmuştur. Günümüzde pek çok kişi bitcoini geleceğe yatırım olarak satın alınmıştır. Bitcoin yaklaşık 1500 civarında Coin üretimi yapan firmalar tarafından piyasaya sürülmektedir.

Bitcoin avantajlarından birisi de kopyalanamaz olmasıdır. Bitcoin üretimi zordur. Bu yüzden algoritması çok karışık olduğundan kopyalanması ve ulaşılabilinmesi çok ciddi yatırım ister. 2019 yılına yaklaşırken şu an bir bankada hesap açtırmak isteseniz sizden pek çok bilgi istenebilir. Bitcoinde ise bu tamamen farklıdır. Bitcoin alacak kişiler birden fazla Bitcoin hesabı açabilir. bu hesaplar bir adres, kimlik bağlı olmasına gerek yoktur. Bitcoin fiyatını kim belirliyor, sorusu aklınıza gelebilir. Bitcoinin değerini bağımsız borsalar üzerinde yani tamamen arz talep ilişkisi ile belli olmaktadır.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin temel teknolojisi açık kaynaklıdır. Bu durum herkes tarafından gözlemlenip yorumlanabilir. Günümüzde freelance çalışan bağımsız güvenlik uzmanları tarafından kontrol edilen Bitcoin temel teknolojisinde oluşan problemler hızlıca giderilmiştir. Kullanıcılar Bitcoin alırken hizmet sağlayıcı ile yaptıkları alış/satış, transfer ya da yatırım amaçlı çalışırken dikkat olması gerekir. Kripto para sağlayan pek çok hizmet sağlayıcısı kullanıcıları hırsızlık, sistemlere izinsiz girişler ve dolandırıcılık ile mağdur edebiliyor. Bitcoin hesabınız, şifreleriniz, gizli anahtarı korumaktan siz sorumlusunuz. Bitcoin transferi yaparken dikkatli olmanızı, yanlış işlem yaptığınızda geri çevrilemez olduğunu hatırlatmak isteriz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir