0

İhtiyaçlarımız için acil nakite ihtiyaç duyduğumuz anda kredi çekmek isteyip bankalara yapmış olduğumuz başvurulara olumsuz cevap gelmesi nedeniyle sıkıntı yaşayabiliriz. Bu durum oldukça can sıkıcı olabilir.

Bankalara yapılan başvurular her zaman olumlu sonuçlanacak gibi bir durum söz konusu değildir. Bankaların uygulamış olduğu prosedürler gereği bazı evraklar veya bazı şartlara uygunluk durumu istenebiliyor. Bu şartlara uygun olabilmek banka açısından oldukça önemlidir. Bankalara yapılan başvurularınız ret edildiğinde peş peşe farklı bankalara başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Sürekli bankalara başvuru yapmanız ve başvurularınız ret edilmesi kredi notunuzu etkileyecektir. Kredi notu için siz değerli okuyucularımıza pek çok bilgi aktarmıştık. Kredi notunuz düşük olursa bankalarla çalışma olasılığınız bir o kadar azalacaktır.  Bu yüzden başvurularınız iptal edildiğinde neden iptal olduğunu öğrenmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Bankalar genel olarak tüketicilere kredi vermek için iki kritere bakıyor. Bunlardan birisi krediye uygun profil olup olmadığınız (kredi notu, siciliz vb.), ikincisi ise gelir durumunuza bakılır. Kredi başvurusunda bu iki kriter oldukça önemlidir.

Gelir durumunuz yoksa veya geliriniz düşükse banka size kredi vermeme hakkı bulunuyor. Düşük geliriniz ile birden fazla kredi almaya çalışıyorsanız bu durumda banka tarafından ret edilecektir. Bankalardan kredi almak için bir geliriniz olmalı, gelirin yanında da en önemlisi belgelenebilir olması gerekmektedir. Peki bu belgelenebilir gelir nedir? Ek gelir? 2019 hakkında tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Belgelenebilir Gelir Nedir?

Banka tarafından istenen belgelenebilir gelir nedir? sorusunun detayını iletecek olursak, kişinin gelirini ifade eder yani kayıtlı olan gelirinizdir. Bir şirkette çalışıyorsanız ve SSK’nız varsa şirketten aldığınız maaş bordronuz  ve E-Devlet üzerinden aldığınız SGK dökümü ile maaşınızı belgeleyebilirsiniz. Kredi almak için geliriniz belgeli olması banka tarafından vazgeçilmez kriterlerden birisidir. Ana gelirinizin mutlaka belgeleniyor olması gerekmektedir. Eğer çalışmıyor emekli bireyseniz yine emekli hesabınızın özetini bankaya iletmeniz gerekecektir. Buna ek olarak kirada eviniz, dükkanınız veya arsanız varsa buradan gelen gelirleri de bankaya belgeleyip iletirseniz kredi almakta sorun yaşamazsanız.

Belgelenebilir Ek Gelir Nedir?

Bankalara sunmuş olduğunuz belgelenebilir gelir dışında bir de belgelenebilir ek gelir işlemi bulunuyor. Belgelenebilir ek gelir nedir? kavramını sizlere kısaca açıklayacak olursak eğer kendi ana geliriniz dışında kirada olan bir eviniz, arsanız veya arabanız gibi size ek gelir sağlayan bir geliriniz varsa bu bunları kanıtlayabiliyorsanız (kira kontratı gibi) bankaya kanıtları sunup alacağınız kredi üst limiti yükseltebilirsiniz. Bankalar gelire göre kredi verdiğinden ana geliriniz dışında ek gelirlerinizi de sunarsanız yüksek tutarlı kredi alabileceksiniz. Belgelenebilir ek gelir kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir