0

Banka Müdürü Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar ?

Bankada çalışanların arasında özellikle terfi bekleyenlerin ya da yükselmek için hangi adımların izlenmesi gerektiğini düşünenlerin banka müdürü nasıl olunur konusunda kafasında ki soru işaretleriniz kaldırmaya çalışacağız. Bankacılık ülkemizin kariyer ve sosyal statü açısından önemli bir yere sahip olan mesleklerden bir tanesidir. Bu nedenle ülkemizin gençleri arasında rağbet edilen bir meslektir. Bankalar genellikle, sigortacılık, işletme, iktisat, hakla ilişkiler, finans ekonomisi, çalışma ekonomisi, ekonometri ve hukuk fakültesi mezunları arasından personel tercihlerini yapmaktadır. Kişiler çalışma hayatlarında bir üst kademeye yükselmek için kariyer planı yaparlar. Yapılan kariyer planı ile işe başlayan yeni bankacının en büyük hayallerinden ve hedeflerinden birisi banka müdürü olmaktır.

Banka Müdürü Ne Demektir ?

Banka müdürü adından anlayacağınız üzere herhangi bir bankanın müdürü konumunda bulunan kişiye denir. Banka müdürleri, çalıştırdığı personelleri ile beraber paranın korunması, döviz değişimleri, kredi verme gibi paranın ticareti konusunda pek çok prosedürleri yürüten, bunlardan sorumlu olan kişilere denilmektedir.

Nasıl Banka Müdürü Olunur ?

Birçok kişiler banka müdürlerinin yüksek maaşlar kazandığını bilerek bu mesleğe başlangıç yaparken, bazı kişiler ise banka işlerini sevdiği için bu meslek dalını seçmektedir. Sosyal statü, saygınlık ve kariyer açısından bu mesleği seçen kişilerde mevcuttur. Müdür olmak kolay değildir. Bunun için doğru bölüm seçilmeli ve tecrübe bilgileri edinmek gerekmektedir. Banka müdürlük pozisyonu için 4 yıllık mezun olmak gerekir. Sadece 4 yıllık üniversite bitirmek yetmeyebilir. Bunun yanı sıra lisans yapmış olması, yabancı dil bilgisi olan kişiler, referansı olması daha şanslı ve ayrıcalıklıdır. Bankada önemli bir pozisyonda yer bulabilmek için uzun yıllar uğraş vermeniz, katkı sağlamanız gerekebilir. Banka iş tecrübesi olmayan kişinin öncelikle bu mesleğe giriş yapıp, en aşağıdan başlayarak kariyerini en iyi şekilde yükseltmesi gerekmektedir. En alt sınıftan yani gişe elemanından başlayıp banka müdürü olmak istiyorsanız kat etmeniz gereken yolların çok olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle takım lideri, daha sonra müdür yardımcılığına ulaşırsanız daha az yol ile banka müdürü olabilirsiniz. Bunun için öncelikle çok çalışmalı ve kariyerinize odaklanmanız sizi en üst seviyelere taşıyacaktır.

Banka Müdürü Maaşı Ne Kadar ?

Banka müdürü maaşı, müdürün ve şubenin performansına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yani Garanti Mersin şubesinde çalışan bir müdürle, İstanbul şubesinde çalışan müdür aynı maaşı almaz. Ortalama bir fiyat söyleyecek olursak eğer 10.000 TL ile 20.000 TL arası maaş almaları söz konusudur. Her banka için aynı durum geçerli olmayıp, aşağı-yukarı bu miktarlar değişkenlik göstermektedir. Ayrıca performanslara göre çalışanlar gibi müdürler de prim alabilmektedir. Müdürden sonraki bir üst statüde olan banka genel müdürü ve genel müdür yardımcıları ise daha yüksek ücretle çalışmaktadır. Banka genel müdür ve genel müdür yardımcısı maaşları 60.000 TL ile 600.000 TL arası bankadan bankaya değişkenlik gösterir.

Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir