0

Banka borcu kaç yılda silinir 2019 yılı içerisin tüm detay ve gelişmeleri sizlere aktaracağız. Ülkemizde bulunan tüm Bankalar sundukları fırsatlar ve kampanyalar dahilinde, tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırdığı gibi, hesaplarında sorun yaşayıp, ekonomik olarak geri ödemelerde zorluk çeken, maddi sıkıntıya giren kişilere bir haylı zorlu dönemler yaşamasına neden olabiliyor. Bankaların ödeme tarihlerine uymanız ve ödemelerde sorun yaşamamanız durumda pek çok avantajlar banka tarafından kişilere sunulmaktadır.

Ödenmeyen borçlar, aksayan ödemeler, zamanı geçen kart dönemleri gibi problemler ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bankalara ödeyemediğiniz borçlar kredi notunuzu etkiliyor ve gün geçtikçe risk kategorisinde yer alıyorsunuz.  Risk olasılığında bulunduğunuzda belli bir süre bankanın fırsatlarından yararlanamıyorsunuz. Bu durumla alakalı sizlere tüm detayları yazımızın devamında ileteceğiz.

Ülkemizde çıkarılan yasalar tüketici koruduğu kadar alacaklıyı da korumaktadır. Borçlarınızı ödemediğiniz durumlarda borcunuz silinmez. Banka borcunuz ödenmediğinde haciz yönetimi uygulanır. Tabi bu süreç içerisinde bankanın anlaşmalı bulunduğu hukuk bürosundan aranıp sizlere çeşitli bilgiler verilebilir. Banka borçları silinmesi olarak adlandırmak pek doğru olmayabilir. Bankaya olan borcunuzun zaman aşım süresi 10 yıldır. 10 yıl boyunca ödenmeyen borcunuz zaman aşımına uğrar. TMSF statüsüne giren borçlarınsa zaman aşım süresi 20 yıldır. TSMF statüsünde bulunan borçlar varlık şirketlerine devredilmektedir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, bankaya olan borcu ödemediğiniz durumda bu borçlar çok düşük miktarlarla farklı varlık şirketlerine satılır. Bu şirketlerde sizden parayı tahsil etmek için yeni alacaklı olurlar.

Banka borcunuzu ödemediğiniz durumlarda çeşitli süreçlerden geçebilir bu durum zaman zaman karşınıza çıkabilir. Banka borçları ödenmemesi durumunda sgk’lı çalışan kişiyseniz maaş hacizine kadar gidebilir. Bu durumda maaşınızın belli bir miktarına haciz koyularak her ay sizden bu para düzenli tahsil edilir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir 2019

Kontrolsüz ve düzenli kullanılmayan kredi kartları başımıza bela olabiliyor. Bu yüzden harcamalarımıza dikkat etmeniz, kredi kartı borç ekstresine yansıyacak tutarı iyi hesaplamamız gerekmektedir. Kredi kartı borcu kaç yılda silinir 2019 sorusuna cevap verecek olursak eğer kredi kartı borcu zaman aşıma uğraması için 20 yıl boyunca ödenmemiş olması gerekiyor. Bankalar için bu durum sürecini aşağıda maddeler halinde bildirmek daha iyi olacaktır.

  • Kredi kartı borcunuzun asgari tutarı ilk 3 ay boyunca ödememeniz durumunda, banka tarafından sizlere bu süre içerisinde çeşitli bilgilendirmeler yapılır.
  • 3 ay sonunda ödemeyi yapmazsanız banka bu durumu hukuk bürosuna aktararak, borçların hukuk bürosu tarafından takip edilme süreci başlar.
  • Hukuki yollarla banka sizden borçları tahsil etmeye çalışır. 
  • Hukuk bürosundan aranarak borçlarının ödenmesiyle alakalı talepte bulunulur. Eğer hukuk bürosu ile yaptığınız görüşmelerde olumlu sonuca varamazsanız adınıza haciz kararı çıkartılır.
  • 5 yıl boyunca ödenmeyen borçlar için, bir yerde sigortalı çalışan bireyseniz maaşınıza haciz koyularak hesabınızdan tahsil edilir. 
  • Maaş hacizi sırasında hiçbir bankadan kredi başvurusu yapamaz ve kredi kartı kullanımı sağlayamazsınız.

Tüm gecikmelerin kredi notunuzu etkilediğini tekrar hatırlamak isteriz. Bu yüzden banka borçlarını düzenli ödemenizi buna ek olarak kullanmadığınız kartları iptal etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir 2019

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi 2019

Bu borçlar kredi veya kredi kartı, kmh gibi ürünlerden kaynaklanabilir. Banka borcu ödemediğiniz her gün borcunuza faiz yansır. Banka faizlerini öğrenmek için direkt banka ile iletişim halinde olmanız tavsiye edilir. Gecikmelerin uzun süre devam etmesi, borcu ödememeniz durumda yüksek faizler hesabınıza yansıtılabilir. Faiz ile hesabınıza yansıyacak tutarlar, borç miktarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

 Banka borcu zaman aşımı süresi 2019 yılı içerisinde tüm bilgileri yine maddeler halinde sizlere iletmek istiyoruz.

  • Kredi, kredi kartı gibi ürünleri 3 ay üst üste ödemediğiniz durumda banka tarafından çeşitli bildirimler tüketiciye yapılır.
  • 3 ay sonunda borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiği bilgisi resmi yollar ile tarafınıza bildirilir. 
  • Banka tarafından gönderilen tebligata 7 gün içerisinde itiraz etmezseniz eğer borcu kabul etmiş olursunuz.
  • 7. gün sonunda ise tarafınıza icra takibi başlatılır.

Bu durum sonucunda banka sizinle anlaşamazsa maaş hacizi uygulanır. Kredi kartı borcu veya kredi borcunu ödemediğiniz günler boyunca banka avukatları ve hukuk bürosu tarafından sürekli rahatsız edilebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir