Aynı Anda Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

tarafından
121
Aynı Anda Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

Aynı Anda Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

Günümüzde araba almak, ev almak veya genel ihtiyacımızı karşılamak için ihtiyaçlar doğrultusunda kredi başvurusu yapabilmekteyiz ancak miktarlar yetersizliğinden dolayı aynı anda kaç bankadan kredi çekebilirim ? sorusunu ister istemez aklımıza getirerek alternatif yoluna gidiyoruz. Bizi bu işleme yönlendiren sebepler ise günden güne artan harcamaların insan ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayamamasıdır. Özellik büyük kentler ve banliyöden oluşan, diğer çevreler ve şehirlere göre ekonomi, kültür yönünden gelişmiş ana şehirlerde (metropol)  yaşayan kişiler fatura, ev kirası, ulaşım gibi birçok masraflarla karşı kaşıya kalıyor. Yıllar geçtikçe artan vergi ve ürünlere gelen zamlarla birlikte bu tarz masraflar üstüne daha fazla harcama çıkabilmektedir. Bankalarında insanlara sağladığı krediler sayesinde kişilerin mal sahibi olmasına kolaylık sağlanmış ancak bu durumda faiz oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bizde bu yazımızda aynı bankadan kaç kredi çekebilirim sorununun cevabını sizinle paylaşacağız.

[ilgiliicerik icerik_id=”81″]

Tüm Bankalardan Aynı Anda Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Finansman ihtiyaçları için banka şubelerine başvuran kişiler istenilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartları detaylandıracak olursak, kredi notu yüksek, sicilleri temiz ve bankalara düzenli gelir sunulmalıdır. Bankalar vereceği kredi miktarına göre kişinin gelir, sgk dökümünü talep ederek ödeyeceği maksimum tutarı hesaplayıp kendilerini güvence altına alırlar. Kişinin maaşı dışında ek geliri varsa bunları ilgili bankaya sunarak daha yüksek kredi alabilirsiniz. Banka geliri durumunu yeterli görürse 2 veya 3 bankadan kredi almanızda kanunlara göre herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.  Önceden çekmiş olduğunuz krediniz varsa ve ödemelerinde ara ara aksaklık yaşıyorsanız bu durum ikinci krediyi çekeceğiniz banka tarafından anlaşılır. Banka sistemlerinde isminize tanımlanmış tüm krediler görünmektedir. Örnek vermek gerekirse eğer bir bankaya kredi başvurusu yaptınız ve değerlendir sürecine alındığı anda başka bankadan da başvuru yaparsanız kredi çekebilme ihtimaliniz yükselir. Kredini notunuz düşük ve geçmiş siciliniz çok kötü ise bankalar size kredi vermez.

Birden Fazla Kredi Çekmek İçin Yapılması Gerekenler

Aynı anda iki krediyi ödemek zor olabilir. Birden fazla kredi borcunuz olursa eğer ödeme yapmamız gereken miktar da o kadar çok olur. Öncelikle sizlere ikinci krediyi çekmek için gereken şartları iletmek istiyoruz. Bunun için hangi yolları izlemeniz gerektiğini belirledik.

  • Öncelikle kredi notunuzu bilmeniz gerekmektedir. Kredi notu 0-699 çok kötü, 700-1099 arasında olan kişilerin orta riskli grupta olduğunu belirtmiştik. Bu grupta yer alan kişilere ikinci kredi verilmediğini belirtmek isteriz. İkinci krediyi alabilmeniz için notunuzun 1100 ile 1900 arasında olması gerekmektedir. Kredi notu yazımıza tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.
  • İkinci yapılması gereken ise, kredi ödemelerinden gerekiyor. Kredi ödemeleriniz son ödeme tarihi zamanında düzenli bir şekilde eksiksiz yatırılması lazım. Bankalar bu duruma önem vermektedir. Ödemeleriniz kötü ve düzensiz ise yukarıda belirttiğimiz kredi notunuzu etkileyip bankaların size güvenini azaltmış olursunuz.
  • Üçündü adımda ise kredi çekmeden önce maaş analizi yapmak olacaktır. Bankadan alacağınız ikinci kredinin aylık taksitleri sizin ödeyeceğiniz tutar maaşın %50’sinden fazla olursa ikinci krediyi alamayabilirsiniz.

Fazladan kredi aldığınızda kredi ödemeleriniz gecikirse bankalar tarafından kıskaç altına alınıp hakkınızda yasal süreç başlatılabilir. Bu durumda sizlere güvenli tarafta kalmanızı öneririz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]