0

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

Günümüzde birçok kişinin kredi kartı ile alışveriş yapması, kartlara ödenen aylık faizler, kart ücretleri nedeniyle zaman zaman nakit para bulundurma konusunda sorun yaşayabilirler. Ev masrafı, günlük ihtiyaçlarımız, faturalar derken ciddi bir gider masraflarımız olabilir. Yaşam standartlarının artması ile geçmişte lüks olarak gösterilen kullanımların artık günümüzde ihtiyaç haline gelmesi ile alınan maaşlar yeterli gelmemektedir.

Gider tablomuzun fazla olması nedeniyle nakit ihtiyacımızda artmaktadır. 2018 yılı itibari ile asgari ücret aylık brüt 2.029,50 TL, aylık net 1.603,12 TL olarak açıklanması birlikte bu tutarı ihtiyaçlar dahilinde harcadığımızda geriye ay sonunu getirebileceğimiz nakit para kalması mümkün gözükmüyor. Bu sebepler kişilerin asgari ücretle ne kadar kredi çekebilirim sorularını ortaya çıkarmaktadır.

Nakit paramızın yetmediği durumlarda başvurulacak yöntemlerden birisi de kredi kullanmaktadır. Öncelikle yapmamız gereken önemli noktalardan birisi de bankaların güncel faiz oranlarını inceleyip en düşük faiz oranına sahip bankayı tercih etmek olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz üzere 2018 yılı asgari ücret tutarın 1.603,12 TL olduğunu bildirmiştik.

Bankaların uyguladığı prosedür gereği kişilerin almış olduğu maaşın yarısı olacak şekilde ön görülen kredileri kullanabilir. Bir çok ülkenin uyguladığı standart prosedürü Türkiye’de uygular. Aylık geliri sistem tarafından ikiye bölünür. Kısaca örnek vermek gerekirse eğer bir asgari ücreti alan kişinin tam maaşı 1.600 liraysa 1600 / 2 = 702 TL gibi bir bütçeye tekabül eder. Bu bütçe ise bankanın sizden tahsil edebileceği kredi taksiti olarak hesaplanır. en yüksek ihtiyaç kredisini 48 ay olarak hesapladığımızda ortalama 30.000 TL kredi kullanılabilir.

Eğer ödemeleriniz düzenli ve kredi notunuz yüksek durumda ise bankanın size vereceği kredi fiyatı artabilir. Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise bu hesaplama asgari ücreti düzenli alan kredi veya kredi kartı borcu bulunmayan kişiler için geçerlidir. Bankaların size vereceği kredi tutarı farklılık gösterebilir. Bu durumda en sağlıklı bilgiyi mobil başvuru, İnternet üzerinden veya şubelere giderek öğrenebilirsiniz. Şube üzerinden maaş bordrosu, ipotek ve kefil gösterimi ile daha yüksek meblağlar ile kredi alabilirsiniz.

Asgari alan kişinin ek geliri var ise bu durumda farklı hesaplamalar yapılır. Standart hesaplama formülünde yaptığımız aylık ne gelirin yarısı en yüksek kredi taksiti olarak belirlenirken, ek gelir üzerinden farklı hesaplamalar yapılır. Ek gelirinde maaşımızda olduğu gibi düzenli olması gerekmektedir. Bu kriter aylık üzerinden hesaplanmaz. 3 aylık alınan ücret, 6 ayda bir alınan ücretler, yıllık düzenli olarak gelen gelirler de banka tarafından ek gelir olarak hesaplanır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir