Asgari Ücret Saatlik 2019

tarafından
138
Asgari Ücret Saatlik 2019

Asgari Ücret Saatlik 2019

Asgari ücret saatlik 2019 hesaplaması özellikle belirlenen yasal süre olan günlük 8 saatten fazla çalışan vatandaşlar için oldukça büyük önem arz ediyor. Çünkü belirlenen süreden fazla çalışan vatandaşlar bu ücrete göre ek ücret alıyor. Bilindiği üzere 2019 yılı için 2020 TL net olarak açıklanan asgari ücret haftalık 40 saatlik bir çalışma süresini kapsıyor. Bu durum aylık 200 saat çalışmanın karşılığı olarak 2020 TL bir ücret ödemesi yapıldığı anlamına gelmekte. Ancak her ne kadar yasalar kapsamında bu şekilde bir uygulama söz konusu olsa da reel olarak durum oldukça farklılık göstermekte. Bilindiği üzere özel sektörde çalışma saatleri çoğunlukla 40 saati geçiyor. Özel sektörde çalışan çoğu insan hem haftanın 6 günü çalışıyor. Bunun yanı sıra özellikle bankacılık sektöründe çalışanların günlük çalışma saati 8 saatten daha fazla olabiliyor. Yasalar bu gibi durumlar için ek ücret ödenmesi gerektiğini belirtse de birçok işletmede ek ücret uygulaması söz konusu olmuyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”477″]

Asgari Ücret Saatlik Maaş 2019

Ülkelerin yaşam standartları ve o ülkede yaşayan insanların refah seviyesi belirlenirken saatlik asgari ücret oldukça önemli bir veri olarak değerlendiriyor. Refah seviyesi oldukça yüksek olan Avrupa ülkelerinde asgari ücret 2019 yılında yaklaşık 700 Euro tutarında. Bu tutar TL cinsinden 4200 TL’ye tekabül ediyor. Dolayısıyla Avrupa ülkelerindeki asgari ücret Türkiye’deki asgari ücretin yaklaşık 2 katı kadar. Asgari ücret saatlik maaş 2019 asgari ücretin çalışma saatine bölünmesi sonucunda belirleniyor. Bunun yanı sıra fazla mesai durumlarında yapılan hesaplamalar farklılık gösterebiliyor. Bazı işletmeler fazla mesai durumunda saatlik asgari maaştan daha fazla ödemede bulunabiliyor. Bunun dışında bazı özel işletmelerde yılbaşında, bayramlarda ve belirli resmi tatillerde çalışmak durumunda kalan personellere çift ücret uygulanarak normalde ödenen saatlik ücretin iki katı ödenebiliyor.

Asgari Ücret Saatlik Hesaplama 2019

Daha önce de bahsettiğimiz gibi asgari ücretin saatlik hesaplamasında yapılması gereken net asgari ücret tutarının aylık çalışma saati toplamına bölünmesidir.2019 yılında net asgari ücret 2020 TL olduğuna göre ve haftalık çalışma saati 40, aylık çalışma saati 160 saat olduğuna göre 2020/160 üzerinden hesaplanan saatlik ücret 12,65TL olarak belirlenmektedir. Bu durumda asgari ücretle çalışanların günlük kazancı 101 TL oluyor. Böylece sizlere asgari ücret saatlik hesaplama 2019 sorusunun cevabını da vermiş olduk.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]