0

Bankalardan sıklıkla kişiler arsa kredisi talebinde bulunabiliyor. Bankaların tüketicilere sunduğu arsa kredisi oranları hakkında sizlere bilgi ileteceğiz.

Arsa kredisi iki şekilde kullandırıldığı bilgisini sizlere iletelim. Satın almak istenen arsanın imarlı olması durumunda alacağınız arsayı ipotek olarak göstererek kredi alabilirsiniz. Arsanız imarı yoksa sahip olduğunuz başka gayrimenkulü ipotek olarak gösterip arsa kredisi alabilirsiniz. Satın alacağınız arsanız ekspertiz değerine göre yüzde kaçına kredi verileceği bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar 2019

Bankaların sunmuş olduğu krediler arasında arsa kredisi de yer alıyor. Arsa kredisi konut kredilerine eş değer diyebiliriz. Aşağıda tablo halinde sizlere bankaların bilgisini iletelim.

Banka AdıMaksimum Vade Kredilendirme Oranı
Ziraat Bankası60 AyEkspertiz değerinin %50'si kadar kredi vermektedir.
TEB Bankası60 AyEkspertiz değerinin %60'si kadar kredi vermektedir.
İş Bankası60 AyEkspertiz değerinin %50'si kadar kredi vermektedir.
Şekerbank120 Ay Ekspertiz değerinin %45'i kadar kredi vermektedir.
Albaraka60 AyEkspertiz değerinin %100'ü kadar kredi vermektedir.

Arsa kredisi veren bankalar 2019 detaylarını yukarı da bulunan tabloda görebilirsiniz. Arsa kredisi faiz oranları genellikle konut kredisi oranıyla benzerlik göstermekte olup her bankanın kredi türü için farklı uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz.

TEB: Arsa almak için sahip olduğunuz evi teminat göstererek ekspertiz değerinin %60’ına kadar arsa kredisi alabilirsiniz. Arsa kredisi için 60 aya kadar vade oranı banka tarafından kişilere sunulmuştur.

Ziraat Bankası: 60 aya kadar vade ile Ziraat Bankası üzerinden kredinizi alabilirsiniz. Satın alacağınız arsanın en fazla %50 değeri oranında kredi kullanabilirsiniz. Ek olarak arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması gerekiyor.

İş Bankası: Satın alacağınız arsa değerinin %50’sine kadar kredi almanız mümkündür. 60 ay vade imkanı tüketicilere sunulmuştur.

Şekerbank: Arsa kredisi için maksimum vade oranı 120 ay vadedir. En uzun vadeyi şekerbank veriyor diyebiliriz. Teminat olarak kredi için yararlandığınız arsa imarlı ise ipotek olarak gösterilebilir. İmarlı olmaması durumunda teminat için başka bir gayrimenkul göstermeniz gerekmektedir. Teminata alınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin %45’ine kadar krediyi şekerbank üzerinden alabiliyorsunuz.

Albaraka: Albaraka şubelerinin yer aldığı belediye sınırları içerisinde alacağınız imarlı arsalar için katılım bankası tarafından finansal destek sağlanıyor. Ekspertiz değerinin %100’üne kadar TL olarak finansmanı 60 ay vade ile taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1086″]

Arsa Kredisi Veren Bankalar 2019

Arsa Vergisi 2019

Konut ve arazi sahipleri gibi arsa sahipleri de her yıl emlak vergisi ödemek zorundadır. Arsa için ödemeniz gereken emlak vergisi diğer taşınamazlar için de geçerli olan 2 taksitle ödenebilmektedir. Arsa vergi oranları, arsanın konumuna göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre ödenecek vergi miktarını aşağıda bulabilirsiniz.

Emlak TürüBüyükşehir Sınırları İçindeBüyükşehir Sınırları Dışında
ArsaBinde 6Binde 3
AraziBinde 2Binde 1

Arsa vergisi 2019 detayları da sizlere aktarmış olduk. Kredi hakkında tüm sorularınızı bize sosyal medya üzerinden ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir