0

Araç ipotekli kredi 2019

 

isminden de anlaşıldığı üzere kişisel aracınızın ipoteği karşılığında ilgili bankanın kredi vermesidir. Bu aynı zamanda bankanın kredinin geri ödenmemesi durumuna karşı yatırımını güvence altına almasıdır. Çünkü ipotek işlemi sonucunda banka araç üzerinde hak sahibi olmaktadır. Böylece borcun zamanında ödenmemesi durumunda aracı satma ve alacağını tahsil etme hakkına sahiptir. Bu şekilde verilen kredi tutarları da aracın değerine göre belirlenmektedir. Bu tutarın belirlenmesinde bankalar arasında küçük oran farkları bulunsa da genel olarak ipotekli aracın kasko değerinin %50’si şeklinde belirleniyor. Bankalar bu tutarda verdikleri kredilerin geri ödemesinde genellikle maksimum 48 aya kadar vade uygulamaktadırlar. Bankalar bu tip kredilerde %2-%3 arasında bir faiz uyguluyorlar. Bunun yanı sıra diğer kredilerde tahsil edilen dosya masrafı vb. ücretler araç ipotekli kredi için de geçerli.

 

Araç İpotekli Kredi Başvurusu 2019

Araç ipotekli krediye başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için yalnızca araç sahibi olmanız maalesef yeterli olmayabiliyor. Bankalar diğer kredilerde gözettiği çoğu faktörü araç ipotekli kredi başvurularında da gözetiyorlar. Bilindiği gibi bunlardan en önemlileri kredi puanı ve aylık düzenli gelir olmakta. Dolayısıyla araç ipotekli kredi başvurusu 2019’un sonucunda kredi alabilmeniz için bütün hemen hemen bütün şartları sağlamanız gerekiyor. Elbette bankalar bu başvuruda bulunmanız için birtakım belgeler talep etmekte. Bu belgeler; nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah belgesi ya da kredi çekmek isteyen kişiye ait bir fatura, ipotek edilecek aracın ruhsatı gibi belgeler olmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1174″]

Araç İpotekli Kredi Şartları 2019

Bankalar araç ipotekli krediler için belirli şartlar gözetmektedirler. Ancak bunlar şartlar arasında en önemlisi son 6 ay içerisinde düzenli bir işe sahip olmak, sigorta primlerinizin düzenli yatıyor olması ve en az 1 yıldır çalışma hayatında aktif olarak yer almanız oluyor. Bu şartlardan herhangi birini sağlamadığınız durumda bankalar başvurunuza kısa bir süre içerisinde olumsuz geri dönüş yapmakta. Bunların dışındaki en önemli kriterse elbette kredi notu oluyor. Kredi notunuzun iyi olmaması bankanın normalde vermesi gereken tutardan daha düşük bir tutar vermeyi teklif etmesine ya da başvurunuzu direkt olarak reddetmesine sebep olabiliyor. Bunun dışında ipotek koyulacak aracın üzerindeki haklarınız geçici olarak dondurulacağı için alacağınız kredinin geri ödemesi gerçekleşmeden aracı satmanız söz konusu olmayacak. Böylece sizleri araç ipotekli kredi şartları 2019 hakkında bilgilendirmiş olduk.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir