0

Dünyanın en büyük devletlerinden birisi olan Amerika’da çalışma ve yaşam koşullarını belirleyecek önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz Amerika asgari ücret 2019 konusudur.

Dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden birisi olması Amerika’yı büyük bir cazibe alanı haline getirmektedir. Her ülkeden birçok göçmene ev sahipliği yapan Amerika kuşku götürmez ki Türkiye’den de büyük göç almaktadır. 2019 yılında artan göç oranlarına bakıldığı zaman yeryüzünün en kritik ekonomilerinden birisi olması ABD içerisindeki asgari ücret konusunu da ön plana çıkarmakta ve hayati giderlerin karşılanması için gereken bu azami tutarı hem göçmenler hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için hayati bir unsur haline getirmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”477″]

Amerika Asgari Ücret Ne Kadar 2019

Amerika sınırları içerisinde asgari ücretin değeri aslında eyaletler bazında ciddi şekilde değişiklik göstermektedir.

Tüm ülkeler arasında sayılı büyük ekonomilerden olmasının getirdiği avantajların yanında büyük bir coğrafya olması ve eyaletler arasındaki yaşam standartları farkı, bu tarz farklılıklara yol açmaktadır. Yakın tarihlerde yapılan çalışmalarda görülmüştür ki dünyanın bu en büyük ülkesi hakkında merak edilen cevaplardan birisi de Amerika asgari ücret ne kadar 2019 sorusunun cevabıdır. Amerika Birleşik Devletleri bünyesindeki en büyük istatistik sitelerinden birisi olan ‘’www.statista.com’’ sitesindeki 14.02.2019 tarihli verilere göre ülke sınırlarındaki belli başlı eyaletlerin asgari ücretleri saatlik olarak dolar bazında şu şekildedir:

  • Arizona için 9,89 dolar,
  • California için 11 dolar,
  • Colorado için 11,1 dolar,
  • Columbia için 13,25 dolar,
  • Kansas için 7,25 dolar,
  • Massachusetts için 12,2 dolar,
  • New Jersey için 8,85 dolar,
  • Texas için 7,25 dolar,
  • Washington için 12 dolardır.

Yani görüldüğü üzere ortalama olarak 9 dolar/saat gibi bir ücrete çalışılabilmekte ve haftalık 35 saatlik bir çalışma ile 4 hafta da 1.260 dolar, 40 saatlik bir haftalık çalışma ile 4 haftada 1.440 dolar para kazanmak mümkündür.

Amerika Çalışma Saatleri 2019

Bilindiği gibi çalışma saatleri konusunda ülkeler arasında ciddi farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin refah seviyesi yüksek İskandinav ülkelerinde haftalık çalışma saatleri 35-36 dolaylarında gezerken, gelişmekte olan ülkelerde bu oran haftalık 45-46 saatler dolaylarında görülmektedir. Elbette Amerika Birleşik Devletleri gibi ekonomik olarak dünya üzerindeki süper güçlerden biri olan bir devlette de haftalık çalışma saatleri çok yüksek değildir.  Ocak 2019 verilerine göre ABD’de ortalama haftalık çalışma saati 34,5 olarak açıklanmıştır. Bu hesaba göre aylık Amerika Çalışma Saatleri 2019 değeri 140 saat olarak uygulanmaktadır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir