Almanya Asgari Ücret 2019

tarafından
144
Almanya Asgari Ücret 2019

Almanya Asgari Ücret 2019

Türkiye’nin en fazla göç verdiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden birisi Almanya olduğu için Almanya asgari ücret 2019 konusu birçok insanı yakından ilgilendiriyor.

Bilindiği üzere çoğu Avrupa birliği ülkesinde vatandaşların refah seviyesi diğer ülkeler göre oldukça yüksek. Bu ülkelerden biri olan Almanya’da asgari ücret 1498 Euro olarak belirlenmiş durumda. Elbette bu tutarı TL bazında düşündüğümüzde oldukça yüksek bir sayıyla karşılaşıyoruz. Ancak Almanya’daki yaşam maliyetleri de göz önüne alındığında bu tutar Almanya’da lüks bir yaşam sürmeye değil yalnızca ortalama bir hayat sürmeye yetiyor. Yine de bu tutarla Almanya’da yaşan insanların yaşam standartları Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir vatandaşın yaşam standartlarından oldukça yüksektir.Türkiye’den Almanya’ya para biriktirmek ve tekrar Türkiye’ye dönerek kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarsa kur konusunda oldukça avantajlı. Çünkü Almanya’da kısa bir sürede biriktire bileceğiniz 5000 Euro gibi bir tutarın Türkiye’deki karşılığı yaklaşık 35 Bin TL oluyor.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar 2019

Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip ülkelerde asgari ücretle ilgili düzenlemelere her yıl ihtiyaç duyulsa da Almanya gibi enflasyon oranının düşük olduğu ülkelerde asgari ücret düzenlemeleri 2 yılda 1 yapılıyor. Yine enflasyonun düşük olması sebebiyle söz konusu zamlar Türkiye’deki zamlardan oldukça düşük seyrediyor. Örneğin Almanya’da 2017 yılında asgari ücrete sadece 58 Euro zam yapıldı. Almanya asgari ücret ne kadar 2019 sorusunun cevabıysa 1498 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bu tutarı ve Almanya’daki yaşam maliyetlerini Türkiye’yle karşılaştıracak olursak Almanya’da büyük bir şehirde şehir merkezine bir dairenin aylık kirası yaklaşık 700 Euro olmakta ve bu tutar yaklaşık olarak maaşın yarısına tekabül ediyor. Türkiye’deyse örneğin İstanbul ya da Ankara’da şehir merkezinde asgari ücretin yarısı olan 1000 TL’ye herhangi bir daire bulabilmek imkansız oluyor.

Almanya Çalışma Vizesi 2019

Almanya’ya çalışabilmek için Almanya’ya gitmeden önce çalışma vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Bazı ülkelerde olduğu gibi işverenlerinizle beraber yaptığınız başvuru söz konusu değildir. Belgeyi almak için yalnızca sizin başvurunuz yeterlidir. Çalışma vizesine başvuru yapabilmek için öncelikle Almanya’da herhangi bir şirket ya da işletmeden davet almanız gerekmektedir. Daha sonra pasaportunuz ve aldığınız davetiyeyle beraber Almanya konsolosluğuna başvuru yapmalısınız. Başvurudan sonra çağrılacağınız mülakattan sonra başvurunuz sonuçlanacaktır. Böylece Almanya çalışma vizesi 2019 sorusunun da cevabını vermiş olduk.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]