0

Türkiye’yi ekonomik olarak çok büyük bir kriz bekliyor. Korona öncesi zaten ekonomik olarak astronomik bir kısma gelmişken korona ile birlikte bu süreci durdurmak hiç kolay olmayacak gibi duruyor. Peki, 2020 Biterken ekonomi de son durum nedir, Neler bekleniyor?

Merkez bankası elindeki rezervleri harcarken ülkeye yeni yatırımcı gelmemesi dolar girişi olmaması ihracat azalması nedeniyle dolar artık hiç aşağıya bir yönelme göstermediği bu günlerde ülkece büyük sıkıntılardan geçiyoruz. 2020 yılı biterken bu sancılı süreç bitecek mi yoksa daha uzun süre bunun sonuçlarına katlanacak mıyız ?

2021 Beklentileri Neler?

2020 Biterken Ekonomi Son Durum Nedir?

2021 yılı Mart gibi aşının Türkiye’de yaygın hale geleceğini ümit edersek , aşı ile birlikte ülkenin biraz daha rahatlayacağını gözlemleyebiliriz. Ancak 2021 yılı geçiş yıl olarak tabir etmek mümkün. 2021 bittikten sonra ekonomik olarak normalleşme başlayabilir. Ancak 2021 Ekiminde seçim olması düşünülüyorken bu normalleşmeyi seçim nasıl etkiler bu da bir soru işareti olarak aklımızda kalıyor.

Dolar da Yükseliş Devam Edecek mi?

2020 Biterken Ekonomi Son Durum Nedir?

Dolar TL karşısında hızlı bir yükselişte bu arz talep değişmediği sürece TL değer kaybetmeye devam edecek. Nasıl ki 3 TL seviyesinde olan dolar için 7 görecek dendiği zaman yok canım en fazla 4 bilemedin 5 olur diye yorumlar yapılıyordu. Şimdi baktığımız zaman 7 normalleşti 10 olmaz deniliyor ya da 10 TL de artık normal gözüyle bakılmaya başladı…

Enflasyon oranında TL olarak kayıp çok büyük olduğu için bugün bankaya paranızı vadeli şekilde  koysanız dahi paranız dolar cinsinden değerini koruyamamaktadır. Durum böyle olduğu için elinde TL tutmak istemeyen vatandaş dahi dolara sarılmakta bu nedenle dolar artışı çok hızlı yükselmektedir. Peki, böyle bir ortamda paranın TL de durması saçmalık değil mi?

Merkez Bankası Dolara Müdahale Etmeyecek mi?

Merkez bankası doların durmasını engellemek istiyor mu? Elbette, çokça denemelerde bulunuldu. Zamanında çok rezerveyi dolara çevirdiler fakat hiç bir sonuç olmadı. Ağustosta 6.8 TL seyir eden doları tutmaya çok çalıştı merkez bankası fakat onu kıran etken ise dünya genelinde dolar artışa geçmesidir.

2020 Biterken Ekonomi Son Durum Nedir?

Korona sayesinde başka ülkeler dolara hücum etmeye başladı ve dolar artık dünyada yükseldiği için merkez bankası artık yükselişi durdurabilecek imkanları kalmadı. Peki neden merkez bankası doları durdurmaktan vazgeçti? Elinde atacağı kurşun kalmadı merkez bankasınında o yüzden.

Şu anda rezervesi -35 milyon olması nedeniyle kura müdahale edemez duruma geldi. 2001 yılını hatırlayalım dolar o zamanda böyle büyük bir devalüasyona uğramıştı. Şu anki durum daha kötü ancak 2001 den farklı olarak o zamanlar merkez bankası rezervesi 16 milyar dolar idi, şimdi ise merkez bankasının eksi rezervesi mevcut.

2020 Ve 2021 İlk Yarısı Zorlu Bir Süreç

Bizleri beklediği aşikar doların ise yakın zamanda olmasa dahi önümüzdeki aylarda 10 TL görmesi yüksek ihtimaller arasında olduğunu unutmamalıyız

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir