2019 Yerel Seçim Ne Zaman Yapılacak?

tarafından
134
2019 Yerel Seçim Ne Zaman Yapılacak?

Hem ekonomik gelişmeleri hem de sosyal yaşantıyı derinden etkileyecek olan yerel seçimler yaklaşırken,2019 Yerel seçim ne zaman yapılacak sorusuna cevap olarak çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Yüksek seçim kurulunun uzun bir süredir sessizliğini koruyarak İnternet sitesinde yerel seçimlerle ilgili herhangi bir beyanda bulunmaması ortaya atılan iddiaların artmasına sebep olurken, YSK’dan gelen ve bu iddialardan en yaygını olan seçimin 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşeceğine dair açıklama sonucunda seçim tarihi netleşmiştir.

2019 Seçimleri Ne Zaman?

2019 yılında hem yerel seçimlerin hem de genel seçimlerin yapılacak olması siyasi partileri, milletvekili adaylarını ve belediye başkanı adaylarını yoğun bir seçim gündemine sürüklerken, 2019 seçimleri ne zaman sorusuyla beraber 2019 yılı Türkiye için seçim yılı olmuştur. Yerel seçimlerin 31 Martta gerçekleşeceği netleşirken, genel seçimlerin ise 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı düşünülmektedir. Konu hakkında hükumet kanadından gelen açıklamalarda Ak Parti genel başkan yardımcısı Ahmet Sorgun: “Ak Parti seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini düşünmektedir. Seçim takvimine göre 3 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimini yapacağız” açıklamasını yapmıştır.

[ilgiliicerik icerik_id=”452″]

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır? Ne Zaman Yapılır?

Yaklaşan seçimlerle beraber halk arasında da seçim atmosferinin hakim olması, yerel seçimler kaç yılda bir yapılır, ne zaman yapılır gibi konularda birçok farklı söylemin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan açık ifadelere göre normal şartlarda yerel seçimlerin 5 yılda 1 kez yapılacağı belirtilmiştir. Son yapılan yerel seçimlerin 31 Mart 2014 tarihinde yapıldığı düşünülürse, Anayasaya göre yaklaşan seçimin de 31 mart 2019’da yapılması gerektiği ve  daha sonraki  yerel seçimin ise olağanüstü bir durum ortaya çıkmadıkça 2024 yılında yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Yerel Seçimler 2019 Anket Sonuçları

Bilindiği üzere birçok siyasi parti seçim çalışmalarına başlamadan önce, seçimlerde ne kadar başarı elde edebileceklerini görebilmek amacıyla çeşitli anket şirketleriyle anlaşarak, Yerel seçimler 2019 anket sonuçları’na dair bulguları elde etmektedir. Toplumun oldukça geniş bir kesimi üzerinde yapılan bu anketler kamuoyundaki beklentilerin oluşmasında da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Konuyla ilgili araştırma yapan şirketlerden Gezici’nin  genel müdürü Murat Gezici tarafından yapılan açıklamada, 2019 yerel seçimlerinde AKP ve MHP arasında yapılacak bir ittifakın sonucunda büyük şehirlerin kazanılabilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtilirken , ittifak yapılmadığı takdirde ise AKP’nin tek başına kazanma şansının çok daha düşük olduğu belirtildi. Bu durumun yanı sıra Gezici, AKP ve MHP ittifakının şu anda CHP yönetiminde bulunan İzmir ve Eskişehir belediyelerini de alabileceğini savundu.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]