2019 Kredi Masrafı Nasıl Alınır

tarafından
145
2019 Kredi Masrafı Nasıl Alınır

Ülkemizde bankadan kredi kullanan pek çok vatandaş mevcuttur. Kredi kullandığınızda banka sizden masraf tahsil ediyor. Kredi masraflarını nasıl alınır sorusunun detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Ülkemizde yıllar geçtikçe kanunlar tüketici lehine işlemektedir. Tüketici mağduriyetini önlemeye yönelik devlet tarafından çalışmalar yapılıyor. Özellikle son yıllarda artan kredi talepleri nedeniyle tüketicinin kredi ödemeleri düzenli yapamaması nedeniyle bazı yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenleme 6202 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kasamında yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren kanunda bankaların krediden kesmiş olduğu kredi masraflarını geri alabilmek mümkün hale gelmiştir.

Kredi Masraflarını Geri Alma 2019

Ülkemizde ihtiyaçlar doğrultusunda tüketicilerin çektiği pek çok kredi bulunuyor. Kredi çekilirken ve kullanılırken bankaya bir kredi masrafı ödenmektedir. Dosya masrafı adı altında bu ücret tüketicilerden tahsil edilmektedir. Genelde kişiler hangi hizmeti aldığını bilmeden bu tutarları ödemektedir. Kredi alırken yapılan hayat sigortası, ipotek üceti, ekspertiz rapor ücreti veya kredi erken kapatma gibi masraflar dosya masrafı kapsamına dahil edilmiyor. Bu masrafların iadesini alamazsınız.

Öncelikle çekmiş olduğunuz kredinin dosya masrafı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Masraf alındıysa eğer bunu belgelendirmeniz gerekiyor. Bu belgeye de bankanın size kredi kullanırken vermiş olduğu dekontlar içerisinde bulunmaktadır. Dekontunuz yoksa veya kaybettiyseniz bankadan tekrar talep edebilirsiniz. Ülkemizde bankalar bu dekontlar için bazen ücret talep ediyor. Kredi masrafını geri almak istiyorsanız bu dekont ücretini ödemeniz gerekmektedir çünkü yukarıda belirttiğimiz üzere masrafları geri alabilmek için belgelemeniz gerekiyor.  Hukuki işlemler belge üzerinden yapıldığından belgenin aslı, fotokopisi veya ekran görüntüsü dahi geçerli olabilmektedir.

2000 TL altındaki dosya masrafı için İlçe Hakem Heyeti’ne başvuru yapılması gerekiyor.  Bu başvuruyu kredi masrafı alınan tüketici yapması gerekmektedir. Eğer dosya masrafınız 2.000 TL altındaysa ilçe hakem heyetlerine başvuru yapılması, 3.000 TL’nin altındaysa İl Hakem Heyetine başvuru yapılması gerekmektedir. Kredi masraflarını detaylı anlamak için kredi çekerken sözleşmeyi iyi okumanızdır. Sözleşme de kredi masrafı adı altında bir bilgi yoksa masraf isteme ve tahsil etme konusunda avantajı duruma elirsiniz.

Kredi çektiğinizde banka sözleşmeyi size vermesi gerekiyor. Eğer vermediyse talep edin. Sözleşmeyi almak için banka şubelerine gidebilir veya mail, faks, dilekçe yoluyla da talep edebilirsiniz. Kredi Masraflarını geri alma 2019 işlemleri için mahkeme veya avukat yoluyla başvurunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]