2019 Asgari Ücret Maaşları

tarafından
143
2019 Asgari Ücret Maaşları

Son zamanlarda yükselen enflasyonla beraber 2019 Asgari ücret maaşları beklentisinde de bir artış meydana gelmiştir. Sendikalar ve siyasi partiler reel gelirin azalmaması için zam oranının en az enflasyon oranında gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirirken , yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammına dair görüşmeler asgari ücret tespit komisyonunda yapılmaya başlanacaktır. Şu anda net 1603 TL , brüt 2029 TL olan asgari ücretin yoksulluk sınırının fazlasıyla altında olması ise birçok insanın refah seviyesinin oldukça düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Asgari Ücret 2019 Zammı Ne Kadar?

6 Aralık Perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Asgari Ücret 2019 Zammı Ne Kadar sorusuna cevap aramak ve yeni asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını gerçekleştirecek. 15 kişinin görev yaptığı komisyon işçilerden işverenlerden ve devletten eşit sayıda temsilciden oluşuyor. İşçilerin belirlenmesinde ise etkili olan en fazla üyeye sahip sendika olmaktadır. Bu durumda komisyonda bulunacak olan işçiler mevcut verilere göre üye sayısı en fazla olan Türk-İş sendikasından seçiliyor .Konu hakkında Türk-iş sendikası genel başkanı Atalay: “Pazarlık 2000 TL üzerinde başlasın” açıklamasıyla yüksek enflasyona ve reel gelirde yaşanan azalışa dikkat çekiyor. Asgari ücretlerin yükselmesi aynı zamanda talep enflasyonuna sebep olabileceği için hükumet tarafından uygulamaya konan enflasyonla mücadele politikasında hükumeti oldukça zor bir durumda bırakıyor.

Asgari Ücret 2019 Tahmini

Bilindiği üzere Asgari Ücret 2019 Tahmini’nin oluşmasındaki en temel faktör yıllık bazda enflasyon oranı olmaktadır. Hükümletin önemli şirketlerle ve iş adamlarıyla görüşerek uygulamaya koyduğu enflasyonla topyekün mücadele politikasına rağmen artış göstermeye devam eden enflasyon ise yıllık bazda enflasyon oranının yüksek olmasına sebep olmuştur. Bu durum ise asgari ücret tahminlerinin en az 2000 TL olarak en fazla ise 2200 TL olarak gerçekleşmesine neden olmuştur. 2018 yılında belirlenen asgari ücretlerde baz alınan 2017 yılında gerçekleşen ortalama enflasyon %11,92 oranında olmuştur. 2018 yılında yapılan asgari ücret zammı ise enflasyon oranının üzerinde gerçekleşerek %14,2 oranında olmuştur. Ancak uzmanlar hem enflasyon oranının geçen senenin ortalamasının oldukça üzerinde olmasından dolayı hem de açıklanan enflasyonla mücadele programından dolayı aynı durumun bu yıl geçerli olamayacağını ve enflasyon oranının üzerinde bir asgari ücret zammı beklemenin mantıklı olmadığını savunmaktadırlar. Böyle bir zammın yapılması durumunda ise enflasyonla mücadele için hükümletin hem vergi artışlarına hem de elektrik, su , doğal gaz , benzin gibi kalemlerde yapılacak zamlara başvurmasının kaçınılmaz olduğunu , bu durumun ise reel gelir üzerinde ciddi bir tehdit oluşturarak asgari ücret alan vatandaşları öncekinden daha zor bir durumda bırakacağını belirtiyorlar.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]